Bevare oss för sådant skyfall på gös som på torsken i Kattagatt
Antalet yrkesfiskare i landet sjunker och är nu cirka 1 700. I Mälaren uppges antalet vara konstant 34, men att en generationsväxling pågår. Några äldre har lagt av, medan nya och unga tar vid.
Viktigaste fångsten i de stora insjöarna är gösen, som blir allt mera värdefull när fler och fler konsumenter väljer bort den utrotningshotade torsken.
Några problem med fångsterna, inte heller med avsättningen, har inte yrkesfisket i Mälaren att dryfta på sin stämma i mars. Men det finns annat att snacka om.
Att det finns oliktänkande Mälarfiskare, delade i två läger, har stått klart sedan länge.
Där står ena halvan på forskningens sida, där önskemålet är att släppa upp gösen i sjön till samma storlek så som Hjälmarens yrkesfiskare redan praktiserar. I Hjälmaren har åtgärderna bidragit till att öka den ekonomiska avkastningen.
Härintill ser vi att yrkesfiskaren Per Vidlund tror att det handlar om en generationsfråga. De yngre vill förändra, de äldre vill ha fisket som det varit. Framtiden får utvisa vilka som vinner kampen om högre storlek på gösen. Det gör också generationsväxlingen extra intressant.
Roger Stark
016-156215
roger.stark@ekuriren.se














































