"Jag har alltid känt mig som en amatör"
Hans Gedda från Flen är en av Sveriges största porträttfotografer. Under tre år följdes han av dokumentärfilmaren Charlie Drevstam, och nästa vecka sänds filmen "Geniet från Flen".
Relaterat
Hans Gedda var den förste fotografen att fotografera Nelson Mandela efter dennes frigivning. Med sin sista exponering på kamerarullen fångade Gedda denna bild.
Även om Hans Gedda har tagit många stillsamma porträtt på kändisar, som denna på Monica Zetterlund, har han även porträtterat mer laddade och bland annat starkt erotiska scener. Några av dessa kan du se i ”Geniet från Flen” som sänds nästa vecka.
Charlie Drevstam.
Hans Gedda har fotograferat alla från Nelson Mandela till kungen, och när han och Charlie träffas håller han på att avsluta sin karriär som fotograf i Stockholm. Sedan två år tillbaka lever Hans vid Båven i närheten av Flen. I sin film har Charlie Drevstam fångat en öppenhjärtlig Hans Gedda som vid filmandet befann sig vid slutet av sin professionella karriär.
- Jag är inte alls tekniskt intresserad och har alltid fotat analogt. I stället för att gå över till den digitala tekniken och göra bort mig för att jag inte behärskar den bestämde jag mig för att sluta. Jag vill inte att folk ska kolla på mina bilder och säga "Va' fan har hänt med Geddas bilder?" på grund av att jag inte kan sitta framför en dator och redigera, säger Hans.
I dokumentären får vi se hur Hans genomgår en ögonoperation och höra hur han berättar om sin dotter som han egentligen inte lärde känna förrän på äldre dagar.
- Jag tänkte att det var lika bra att vara öppen. Jag är för gammal för att bry mig om vad folk tycker. Hade jag varit yngre hade jag nog oroat mig för hur folk skulle uppfatta mig och att jag skulle tappa kunder på grund av det, skrattar Hans.
Filmaren Charlie Drevstam säger att han inte var intresserad av att göra en film "där jag bara visar hans bilder och jag intervjuar folk som får säga hur duktig han är.".
- Hans är 70 år och har haft en lång karriär. Jag har fått välja bort vissa grejer av hans liv för att få plats med annat. Och sedan visste jag att hans förhållande med Jenny (Hans dotter, reds. anm.) var bra, annars hade jag inte gått in och geggat runt i det, säger Charlie.
Vad är det viktigaste du har lärt dig av filmen?
- Hur intressant det är med människors historier. Kampen att pussla ihop livet och att bli älskad. Det är ofta de små historierna som känns så stora. Det finns en väldig kraft i dem som påverkar andra människor, säger Charlie.







































