Imponerande musikalisk lokalhistoria
amatörer, under proffsig ledning. 8 meter, musikalen, som hade
urpremiär på Östra torget i Torshälla, är värd att uppleva.
MUSIKAL
8 meter - en musikalisk landhöjning
Manus och musik: Erik Norberg
Medverkande: Elsa Malmstedt, Emil Lindblom, Malin Jörtsö-Larsson, Åke Larsson, Kaija Pasanen, Jouni Stenberg m. fl.
Kapellmästare: Andreas Zetterberg
Östra Torget,Torshälla
Det är Erik Norberg som är både manusförfattare och kompositör. Musiken är verkligt varierad, inspirerad och känslofylld med melodier som känns slitstarka. Kunde man inte spela in dem? Här finns tiotalet musiker på scenen ? och de förtjänar lovord. De satt lite i skymundan under applådtacket på lördagskvällen men de borde ha blommor och beröm för en gedigen insats som i högsta grad åstadkommer att att 8 meter känns så pass proffsig.
Läs hela artikeln i måndagens papperstidning






































Senaste kommentarerna:
Skrivet 17 aug 2009 11:39 Imponerad (Ej registrerad)
Jag hoppas verkligen att de föreställningar som är kvar blir utsålda så att så många som möjligt för njuta av denna underbara föreställning. Jag gillar inte musikaler men det här var något av det bästa jag har upplevt.
Skrivet 17 aug 2009 13:46 R (Ej registrerad)
Jag tycker att det är riktigt dåligt för oss som bor runt om kring judnivån är alldeles för hög det fins dom som arbetar natt.dom kan ha det nere vid torsharg.
Skrivet 17 aug 2009 21:45 Mariana (Ej registrerad)
Hoppas någon spelar in det här! Det var det bästa jag sett på mycket länge. Speciellt hon som hade huvudrollen, vilken härlig röst!!!
Mariana
Skrivet 27 aug 2009 22:23 Torshällabo (Ej registrerad)
Är inte heller någon större musikalfan men det här var klart bättre än väntat.