Kultur/Nöje

Publicerad 5 november 2009
Textstorlek123
Svart på vitt Love Calissendorff och Gustaf Sverin utgör två tredjedelar av Spleen. Gustafs bror Simon bor på Gotland och kunde inte medverka under intervjutillfället.

Svart på vitt Love Calissendorff och Gustaf Sverin utgör två tredjedelar av Spleen. Gustafs bror Simon bor på Gotland och kunde inte medverka under intervjutillfället.

Fotograf:
Niklas Holm

Hjalmar Söderberg-rock

Eskilstunabandet Spleen hämtar mycket av sin inspiration från litteraturens värld. Harry Martinson, Hjalmar Söderberg och Gustaf Fröding har alla satt sin prägel på bandets musik.
– Det första låten vi spelade var en popversion av Frödings Det var dans bort i vägen, säger Love Calissendorff.

Relaterat

Spleen är egentligen en trio, men eftersom Simon Sverin studerar på Gotland får hans bror Gustaf, från Eskilstuna, och Love, från Katrineholm, representera bandet denna sena eftermiddag i Eskilstuna.

– Vi började spela ihop på gymnasiet för två år sedan. Men då var det mer plojigt. Men förra året skrev jag en text när jag var deppig efter att det hade tagit slut med en tjej, och Gustaf och Simon skrev musik till den. Det blev en bra låt och det gjorde att vi blev seriösare med bandet, berättar Love.

I våras blev Spleen tillfrågade att spela i samband med Antivåldskampanjen i Eskilstuna. Det tog bandet till nästa nivå.

– Det var en rätt stor grej. Från att ha spelat för oss själva till att vi plötsligt stod på en scen. Efter den spelningen blev vi tillfrågade att spela på Sucken, men det funkade inte riktigt för oss, säger Love.

Samtliga bandmedlemmar gillar att läsa, och även om det inte hörs i melodierna finns det texter som går att spåra till trions litterära intresse.

– Det finns nog vissa teman i texterna som är länkade till att vi läser mycket, säger Gustaf.

– Ja, själva kontexten i låtarna är ganska litterär. Men vi vill inte säga så mycket, det är upp till lyssnaren att bedöma det där, säger Love.

– Musikaliskt gillar vi alla Bob Hund, Bloc Party, The Growlers och Noah and the Whale, kompletterar Gustaf.

Läs hela artikeln i torsdagens papperstidning.

Publicerad 5 november 2009
Textstorlek123

Innehåll

Annat innehåll


Senaste nytt från TT

Lokala nyheter i din mobil

Nu kan du hålla dig uppdaterad via din mobiltelefon.
Surfa bara in på mobil.ekuriren.se via webbläsaren i din mobil så hittar du de senaste lokala händelserna samt sport- och ekonominyheter.

Nyfödda

Koncernens övriga företag

Mediehuset

En partner - flera möjligheter


LokusJobbLokusMotorLokusKöp&SäljLokusBostadLokusResorLägg in annonsTipsa oss





Nytt Jobb
Lokus / Topjobs
Platsnätet
Lokus Jobb
Vill du också synas med din platsannons på Topjobs?
Klicka här!
 

Bli ett fan

Du vet väl att Eskilstuna-Kuriren även finns på Facebook?
Bli ett fan du också!

KLICKA HÄR för att komma till vår sida.

Radionyheter

Dagens sändningar

Klicka här för att lyssna på dagens lokala radionyheter.
Ett samarbete med:

Kontaktinformation

© Copyright 1995 - 2010.
Alla texter och bilder på Eskilstuna Kurirens hemsida skyddas av lagen om upphovsrätt.
Eftertryck eller annan kopiering förbjuden.
Ansvarig utgivare PeO Wärring. Stf ansvarig utgivare Patrik Uhlman.