Varför så tråkigt på högmässan?
Relaterat
Jag läser att ”kyrkan vill åt engagemangen och delaktigheten” i nya Eskilstuna församling. Som van kyrkgångare, dock inflyttad till staden sedan 2½ år, gör jag mig vissa reflektioner kring svenska kyrkan i E-tuna.
För det första: Gudstjänsten är och måste vara navet i allt kyrkligt arbete. Utan den – ingen kyrka. Därför måste arbetet i Eskilstuna församling i första hand lägga kraft på att engagera och skapa delaktighet i och kring gudstjänsterna. Om inte dessa fungerar, tror jag det mesta är meningslöst.
Söndagen 31 januari deltog jag i Fors kyrkas gudstjänst. Kören sjöng och den nye kyrkoherden ledde gudstjänsten. Församlingen bestod av ett 50-tal människor. Prästen höll sin predikan så långt ifrån oss andra som han kunde komma, och man fick nackspärr av att titta uppåt. Dessutom började han med att säga att han inte var speciellt intresserad av kyrkor!
Måste högmässan vara så oerhört stel och tråkig? Är det bara Gamla stadens kammarkör som kan skapa lite glädje och engagemang i Fors kyrka? Jag är deprimerad när jag går därifrån.
Det finns, som tur är, mer människovänliga kyrkor i Eskilstuna där man kommer varandra närmare och det går att andas. Man kanske skulle satsa enbart på dessa för gudstjänster och högmässor och använda Fors och Kloster enbart till konserter och musikevenemang?
Och för det andra: Vem är det som har kommit på idéen att slå ihop de två församlingarna? Stora organisationer alstrar sällan engagemang och delaktighet.
Helga Lundgren








































