Demokratin skymfas i Strängnäs
Jag var ledamot för majoriteten (MP) i Barn- och utbildningsnämnden fram tills jag nyligen hoppade av. Jag upplevde klimatet där som odemokratiskt.
Ordföranden är driftig och retoriskt mycket skicklig men har en exceptionellt dominant ledarstil. Min uppfattning är att skolpolitiken i praktiken styrs av ordföranden tillsammans med tjänstemännen. De övriga ledamöterna ger visserligen uttryck för sina idéer men deras inflytande kan i egentlig mening närmast likställas med det hos ett lämmeltåg. I majoritetssamarbetets namn uppoffras väljarmandat och politiska ståndpunkter till förmån för någon sorts intalad enighet sinsemellan.
Det aktuella förslaget till ny skolorganisation påminner oss om vikten av en fungerande demokrati, där politiska beslut baseras på sakliga argument snarare än personliga påtryckningar, där de förtroendevalda företräder sina väljare och ser till Strängnäs bästa.
Att helt bortse från elevernas behov och deras föräldrars vilja är helt orimligt och obefogat. Det är en skymf för demokratin i Strängnäs. Barnen är de käraste vi har och utgör den grupp i samhället som har allra minst makt att välja var, hur och med vem de skall tillbringa sin dagliga tid. Eftersom de i princip är tvungna att gå till skolan är det vår skyldighet och vårt ansvar att se till att deras skolmiljö är trygg, trivsam och hälsosam. Jag, liksom många andra som arbetat på Paulinska skolan, kan intyga att den miljön absolut inte är lämplig för yngre elever vare sig ur trygghets- eller trivselsynpunkt.
Den som tror att det nuvarande förslaget gynnar kommunens ekonomi förtjänar enligt min mening svart bälte i kortsiktigt tänkande. Det fria skolvalet har slagit igenom till den grad att den aktör som ignorerar och nonchalerar sina klienters önskemål obönhörligen kommer att få se sin verksamhet krympa.
I det här fallet är missnöjet bland föräldrar och elever av en sådan art och omfattning att efterfrågan på alternativa lösningar sannolikt kommer att bli massiv. Friskolorna får då ytterligare luft under vingarna och utökar sina platser vilket bjuder in till en sorts massflykt från Paulinska.
Oavsett vad man tycker om en sådan utveckling så får det betydande konsekvenser för den kommunala förvaltningens budget. Konsekvenser som rimligen bör sättas i relation till vad investeringar i befintliga områden skulle kosta.
Om en ny friskola startar, alternativt om de som redan finns expanderar, är det inte svårt att föreställa sig en sorts tröskeleffekt där Paulinskas död blir friskolornas bröd.
Markus Rettinger













































Senaste kommentarerna:
Skrivet 31 aug 2011 16:28 Markus Rettinger (Ej registrerad)
Dag (MFP) (Ej registrerad) skrev:
Bra att en miljöpartist vågar säga som det är! Tyvärr har vi sedan valet sett att det partiet sedan det efter valet bjöds in i majoritetsalliansen tystnat fullständigt. Som politiskt vald får man inte glömma att fråga sig: vilken politik har väljarna gett stöd, vilka representerar jag, vilket anvar har jag?
Strängnäs kommun har varit oerhört passiv på det miljöpolitiska området - precis som på det skolpolitiska. Det har inte blivit ett dugg bättre sedan valet. De partier som har ambitioner att utveckla dessa områden, med utgångspunkt i medborgardialog - sitter i opposition idag. Men vi kommer att ta initiativ och lägga förslag!
Kommer osökt att tänka på mitt första möte med BUN då motionen om skolmaten låg på bordet. Inte p.g.a. dess innehåll men för att behandlingen av den utgör ett praktexempel på hur gruppdynamiken i BUN kan te sig. Ordföranden framhöll redan från början att något annat än ett avstyrkande i princip var otänkbart men motiverade inte varför. Samtliga inom majoriteten (utom Mp) anslöt sig till hans linje men då jag efterfrågade någon saklig motivering emot förslaget blev det tyst. Flertalet satt som fågelholkar medan några vacklade sig fram med flummiga argument som de inte kunde backa upp.
Skrivet 1 sep 2011 11:02 Förälder till 2 drabbade (Ej registrerad)
Tack för ditt inlägg Mattias
Bra att du e så snabb med att berätta att ni inte står för något som kan göra herr Ordf arg på er!
Ännu bättre att veta att du totalt vänder kappan efter parti vindarna och inte verkar bry dig om de drabbade barnen i frågan. Makten framför allt har ni redan påvisat vid flera tillfällen och gör återigen! Kan du ens för egen räkning skriva ner 10 saker som gör liggande förslag så otroligt bra att man inte behöver se på alternativ?
Tips på den första. "Miljön"
(och nu menar jag inte "den" runt fika bordet på era möten med majoriteten)
Skrivet 1 sep 2011 11:41 Mats (Ej registrerad)
"100% bakom" då är jag inte förvånad att du har svårt att se andra perspektiv än Fredriks, det kanske är dags att dra ut huvet och fundera lite själv..
Skrivet 1 sep 2011 20:52 Förtvivlad och förbannad (Ej registrerad)
Håller med Markus Rettinger i allt han skriver. Efter att ha närvarat vid BUN-mötet senast känner jag mig helt förtvivlad.
Skolorganistationsförslaget är nu prestige för ordföranden och han kommer inte att ge med sig. Verkligen synd att han är så totalt struntar i våra barns bästa.
Tycker attt det är skandal att detta förslag skalla stressas fram, efter att först ha smugits fram.
Skrivet 2 sep 2011 13:42 Dag (MFP) (Ej registrerad)
Politiken måste utgå från medborgarnas behov och då främst barnens. Därför måste politiker lyssna, samtala och lyssna igen. Först när man har genomfört en bred och djup medborgardialog och fått olika alternativ utredda kan vettiga beslut tas. Politiker ska inte inbilla sig att de är något slags experter, som vet bättre än alla berörda.
Dett borde vara självklarheter. Men så är det inte i vår kommun, än. För att det ska ske en positiv utveckling krävs att vi politiskt valda vågar säga ifrån, ibland säga att "kejsaren är naken". Att spela med, dricka sitt kaffe, äta sin macka och ta sitt arvode innebär att man blir en "nyttig idiot".
Jag har mött många bra miljöpartister men nu är jag djupt bekymrad över vad som sker i vår kommun med den märkliga allianspakten.
Fortsätt gärna debatten!