Småföretagare inga skattefuskare
De senaste dagarna har Skatteverkets GD Ingemar Hansson i tidningarna målat upp bilden av den typiske småföretagaren som en skattetrixare. Han verkar också tycka att vinsten för aktiva småföretagare borde beskattas med minst 52 procent, allt annat betraktar han som skattebortfall.
Det han kritiserar är framför allt de så kallade 3:12-reglerna som innebär att en del av företagets utdelning kan beskattas som kapital (till 20 eller 30 procent skatt i stället för som inkomst). Och han verkar förfasa sig över att det belopp som lågbeskattas ökat under de senaste åren.
Detta är helt absurt. De små företagen är den grupp som har flest anställda i Sverige. Det är också de som skapar de nya jobben. Av länets alla företag har över 99 procent färre än 50 anställda. Ska vi klara jobben och tillväxten framöver behövs fler företagare. Det måste helt enkelt löna sig att ta alla de risker det innebär att driva företag. I dag är det så att en genomsnittlig företagare jobbar betydligt mer och tjänar mindre än en anställd.
Vi ska alltså vara glada över ett ökat nyföretagande. Det finns flera förklaringar till att utdelningar från aktiebolag har ökat. Både 2010 och 2011 har det startats rekordmånga nya aktiebolag tack vare sänkt aktiekapital och slopad revisionsplikt. Fler och mer lönsamma aktiebolag är positivt. Helt naturligt ska det också komma ägaren till del genom utdelning.
Den lägre skattesatsen infördes för att stimulera nyföretagande och det risktagande som ändå alltid ligger i att vara företagare. I stället för att klaga på att skatteuttaget inte är högre borde Ingemar Hansson glädjas åt att det finns personer som har tillräckligt mycket engagemang för att satsa både tid, kraft och pengar på att driva och utveckla sina företag.
Småföretagen är avgörande för både tillväxt, välfärd och utveckling. Självklart finns det ingen naturlig drivkraft att betala mer skatt än nödvändigt, och därmed inte heller att dela ut mer än vad som beskattas med den lägre skattesatsen. Det är sunt ekonomiskt förnuft som varje företagare måste ha för att klara sig.
Joakim Bäck
Regionchef Företagarna


































Senaste kommentarerna:
Skrivet 24 jan 2012 22:01 Robin (Ej registrerad)
Den största fifflaren och rånaren är staten! Att betala
65 kronor på varje intjänad 100 lapp i skatt och sociala avgifter, utan att få något tillbaka. Dom enda pengar som kan trygga ålderdomen är dom svarta stålarna så heder åt alla som sjukskriver sig och jobbar svart, heder åt många småföretagare som snor så mycket dom orkar, för vad är skillnaden? Staten tar in en jävla massa skattekronor som man sen ger till tex Carema som skatteplanerar i utlandet med vår generella välfärd, som aldrig kommer tillbaka, hur dumma tror ni Svenskarna är? Jobba svart är ett sundhetstecken så länge Rainfelt skrotar den generella väfärden
Skrivet 24 jan 2012 23:37 kim (Ej registrerad)
har ingen firma... men sociala o social avgifter, semersättning åt eventuella anställda.. sjuklön i 14 dagar... lokalkostnader, porto, telefon, försäkringar etc. etc... så borde många nästan vara skattebefriade.. beundrar er att ni vågar ha egen firma... går det åt skogen.. så drabbas ni själva.. om ni inte lyckas göra AB av företaget... men GD för skatteverket sitter nog både med fet lön, och fallskärm.. det är väl den som vi gräsrötter ska betala.. han vill väl ha löneförhöjning för ett par miljoner/året räcker väl inte till honom...
Skrivet 25 jan 2012 06:49 cougar (Ej registrerad)
Robin-> att skrota välfärden är väl ett direkt resultat av att fler jobbar svart? det finns ingen heder i att sjukskriva sig och jobba svart, det tillför inget för samhället utan hjälper till att riva ner välfärden..
Skrivet 25 jan 2012 08:49 Ga (Ej registrerad)
Du som lägger ner firman. Sök anställning på kommun eller landsting där kan du sen lägga av och få en saftig pansion vid 40.
Skrivet 26 jan 2012 07:26 Småföretagande arbetsmyra (Ej registrerad)
Det är väldigt olyckligt och frusterande att skatteverkets tjänsteman går ut med något sådant när det är små- och medelstora företag som förser med de flesta jobben. Vi beskattas idag redan alldeles för högt genom bolagsskatt, löneskatter och allehanda punktskatter. Vår arbetstid består inte av 8 tim arbetsdag utan vi lever med vårt arbete ofta dygnet runt. Att utmåla oss som fuskare och svartjobbare är inte bara fräckt, oansvarigt och kränkande utan också ett hot mot hela den svenska ekonomin som inte skulle vara vad den var idag utan oss envisa, ihärdiga och flitigt arbetande småföretagare.