Alla är välkomna till Eskilstuna
I en insändare skriver du Johan Mets att Eskilstuna ”tagit socialbidragstagare från Rinkeby till Fröslunda” och fått betalt för det. Du antyder också att det är för att få mer pengar från staten som vi siktar på att bli 100 000 invånare i Eskilstuna. Det stämmer såklart inte.
Att Eskilstuna skulle ha fått betalt av en annan kommun för att ta emot människor med försörjningsstöd är ett bisarrt påstående som inte har med verkligheten att göra. Däremot tror vi att det är viktigt att vi blir fler som kan bidra till att Eskilstuna utvecklas och blir en attraktivare kommun som ännu fler vill flytta till.
Alla människor i Sverige har rätt att själva välja var hon eller han vill bosätta sig. Det gäller alla, såväl nyanlända som de som är födda i Sverige. Så även om vi har ett avtal med länsstyrelsen om att ta emot 150 flyktingar kan vi inte, om vi skulle vilja det, hindra att fler söker sig till vår kommun. I stället för att försöka hindra människor från att komma hit, välkomnar vi alla som väljer Eskilstuna som bostadsort.
Alla som flyttar hit har också en skyldighet att ta ansvar för sin försörjning. Det är också vad de som flyttar hit genom eget initiativ gör. Forskning visar att de flesta asylinvandrare som ordnat eget boende får jobb snabbare än de som anvisats en bostad.
Sedan ett knappt år tillbaka är det Arbetsförmedlingen som har ansvar för de nyanländas etablering i Sverige. Den nya lagen gäller för nyanlända mellan 20 och 65 år och som har uppehållstillstånd som flykting, kvotflykting, skyddsbehövande eller är anhörig. En ny ersättning, etableringsersättning, som är lika för alla oavsett var i landet man bor, har också införts. Det innebär att det är staten och inte kommunen som betalar för de nyanlända de första två åren efter ankomsten till Sverige.
Johan Mets, dina felaktiga påståenden kan tyvärr leva länge på okunskap och ovilja att ta reda på hur sanningen ser ut. Det är sådant som leder till diskriminering och intolerans. Det föder ökad otrygghet och utgör ett hot mot vår demokrati. Var och en av oss måste i stället arbeta för ett samhälle där alla får plats och ingen diskrimineras. Det tjänar vi alla på.
Angående din fråga om Gertrud så har vi träffats, fikat och pratat för länge sen. Välkommen att höra av dig om du har fler frågor. Vi vet mycket väl att vi arbetar för våra uppdragsgivare, medborgarna.
Jimmy Jansson (S)
Kommunstyrelsens ordförande
Sarita Hotti (S)
Ordförande arbetsmarknads- och familjenämnden
Eskilstuna


































