Bonus fungerar inte
Relaterat
Bonussystemet går ut på att par som delar lika på föräldrapenningen får tillsammans en bonus på maximalt 13 500 kronor. Men det är inte alldeles lätt att räkna ut hur mycket bonus som betalas ut om båda tar ut dagar som får överföras mellan föräldrarna utan att dela helt lika.
För att få ut bonusen måste man lämna in en ansökan till Försäkringskassan året efter ledighetsuttaget. Pengarna betalas sedan ut som en insättning på skattekontot. Om man vill ha bonusen tidigare kan man begära skattejämkning med det belopp som man räknar med att få ut.
Jämställdhetsbonusen kräver som synes en hel del av mottagarna varför det inte är konstigt att effekten har uteblivit. Ett system av det här slaget som söker påverka människors beteende bör vara betydligt enklare. Den ekonomiska subventionen ska synas tydligt, ges utan fördröjning och inte kräva ytterligare en aktiv handling av individen.
Det går säkert att justera modellen och som jämställdhetsminister Nyamko Sabuni (FP) fortsatt tro att det kommer att fungera. Men noll effekt efter mer än ett år ger höga odds för att det ska lyckas.
Ändå lanserades bonusen av regeringen som jämställdhetsreformen med stor bokstav. Ja, den hade den funktionen redan i valrörelsen, som del i Alliansens familjepolitiska program.
Attraktionskraften var lätt att se. Reformen skulle åstadkomma resultat utan att göra ont. Männen skulle förmås att stanna hemma med barnen utan att politikerna kunde anklagas för klåfingrig styrning av familjens val. Men det gick inte. Nu måste andra vägar prövas.
Av beprövad erfarenhet är det mest effektiva sättet att få till ett jämställt uttag av föräldraledigheten en delning av försäkringen, helst i två men till nöds i tre delar, som oppositionen föreslår. Det behövs. Ett jämställt familjeliv är en förutsättning för ett jämställt arbetsliv. Det är efter barnets födelse som patriarkala mönster uppstår även i många tidigare jämställda hushåll. Det är då som kvinnor börjar prioritera ner yrkeslivet och halkar efter i karriärutveckling och lön.
Visst innebär en sådan reform en utmaning av opinionen men kamp för ökad jämställdhet har alltid handlat om det.


































Senaste kommentarerna:
Skrivet 5 jan 2010 10:36 En svensk i Danmark (Ej registrerad)
Kan man inte utarbeta ett kursförlopp, hur man tar emot offentliga medel och delar lika ?
Man kunde ju börja med dem som allaredan får socialbidrag, som liksom är vana till det att inte jobba för livets uppehälle.
Svårigheten är nog att de flesta av oss vill göra vårt bästa och ha fötterna under eget bord, mottaga som förtjänat och klara sig på egna medel.
Allt det där "trixande" för att man tror på att skrivbordsteorier kan övertrumfa, själva levandet av livet på gott och ont. Alla strävar väl efter att göra det som man är bra på ? Var är hänsynet till barnets bästa i denna amöba av jämställdhetssyndrom ?
Vi är nog alla för olika till att passa in i ett dylikt försök på att monopolisera livsnaturliga processers egna självskapande vägar.
Skrivet 6 jan 2010 20:12 LAREMA (Ej registrerad)
Om man skall dela på barnledigheten och har en lite firma, hantverkare av något slag. Vem skall då se till att firman överlever? Eller har politikerna och dom som vet bäst manat att man skall börja om på nytt? Jaga nya kunder, försöka få tillbaka gamla kunder, eller kan dom tänka sig en ersättning tills man kommit igång igen?
Släng förslaget i papperskorgen, det är ett önsketänkande från blåögda politiker.
Skrivet 6 jan 2010 23:13 Warför gör vi så här (Ej registrerad)
JA! Jämställdhetsbonus! Vi kan göra en sån mellan rika och fattiga. Dom rika avstår från jobb, ger till dem fattiga för att öka balansen. Neee, jag bara skoja jämställdhet är bara ett påhitt, ungefär som att rädda miljön när världen svälter.