ekuriren.se

Torsdag 2 september 2010

Sök på ekuriren.se

Ledare

Publicerad 5 januari 2010 Uppdaterad 5 januari 2010
Textstorlek 1 2 3

Bonus fungerar inte

Den 1 juli 2008 infördes så kallad jämställdhetsbonus som ska förmå män att ta ut en större del av föräldraledigheten. Resultatet av reformen hittills är totalt fiasko. Enligt en undersökning gjord av Försäkringskassan på uppdrag av SVT:s Rapport har jämställdhetsbonusen inte haft någon som helst effekt på uttaget av föräldraledigheten. Sveriges Radions lokala kanaler rapporterar samma resultat från de olika länen.

Relaterat

Bonussystemet går ut på att par som delar lika på föräldrapenningen får tillsammans en bonus på maximalt 13 500 kronor. Men det är inte alldeles lätt att räkna ut hur mycket bonus som betalas ut om båda tar ut dagar som får överföras mellan föräldrarna utan att dela helt lika.

För att få ut bonusen måste man lämna in en ansökan till Försäkringskassan året efter ledighetsuttaget. Pengarna betalas sedan ut som en insättning på skattekontot. Om man vill ha bonusen tidigare kan man begära skattejämkning med det belopp som man räknar med att få ut.

Jämställdhetsbonusen kräver som synes en hel del av mottagarna varför det inte är konstigt att effekten har uteblivit. Ett system av det här slaget som söker påverka människors beteende bör vara betydligt enklare. Den ekonomiska subventionen ska synas tydligt, ges utan fördröjning och inte kräva ytterligare en aktiv handling av individen.

Det går säkert att justera modellen och som jämställdhetsminister Nyamko Sabuni (FP) fortsatt tro att det kommer att fungera. Men noll effekt efter mer än ett år ger höga odds för att det ska lyckas.

Ändå lanserades bonusen av regeringen som jämställdhetsreformen med stor bokstav. Ja, den hade den funktionen redan i valrörelsen, som del i Alliansens familjepolitiska program.

Attraktionskraften var lätt att se. Reformen skulle åstadkomma resultat utan att göra ont. Männen skulle förmås att stanna hemma med barnen utan att politikerna kunde anklagas för klåfingrig styrning av familjens val. Men det gick inte. Nu måste andra vägar prövas.

Av beprövad erfarenhet är det mest effektiva sättet att få till ett jämställt uttag av föräldraledigheten en delning av försäkringen, helst i två men till nöds i tre delar, som oppositionen föreslår. Det behövs. Ett jämställt familjeliv är en förutsättning för ett jämställt arbetsliv. Det är efter barnets födelse som patriarkala mönster uppstår även i många tidigare jämställda hushåll. Det är då som kvinnor börjar prioritera ner yrkeslivet och halkar efter i karriärutveckling och lön.

Visst innebär en sådan reform en utmaning av opinionen men kamp för ökad jämställdhet har alltid handlat om det.

Senaste kommentarerna:

Skrivet 5 jan 2010 10:36 En svensk i Danmark (Ej registrerad)

Kan man inte utarbeta ett kursförlopp, hur man tar emot offentliga medel och delar lika ?
Man kunde ju börja med dem som allaredan får socialbidrag, som liksom är vana till det att inte jobba för livets uppehälle.
Svårigheten är nog att de flesta av oss vill göra vårt bästa och ha fötterna under eget bord, mottaga som förtjänat och klara sig på egna medel.
Allt det där "trixande" för att man tror på att skrivbordsteorier kan övertrumfa, själva levandet av livet på gott och ont. Alla strävar väl efter att göra det som man är bra på ? Var är hänsynet till barnets bästa i denna amöba av jämställdhetssyndrom ?
Vi är nog alla för olika till att passa in i ett dylikt försök på att monopolisera livsnaturliga processers egna självskapande vägar.

Skrivet 6 jan 2010 20:12 LAREMA (Ej registrerad)

Om man skall dela på barnledigheten och har en lite firma, hantverkare av något slag. Vem skall då se till att firman överlever? Eller har politikerna och dom som vet bäst manat att man skall börja om på nytt? Jaga nya kunder, försöka få tillbaka gamla kunder, eller kan dom tänka sig en ersättning tills man kommit igång igen?
Släng förslaget i papperskorgen, det är ett önsketänkande från blåögda politiker.

Skrivet 6 jan 2010 23:13 Warför gör vi så här (Ej registrerad)

JA! Jämställdhetsbonus! Vi kan göra en sån mellan rika och fattiga. Dom rika avstår från jobb, ger till dem fattiga för att öka balansen. Neee, jag bara skoja jämställdhet är bara ett påhitt, ungefär som att rädda miljön när världen svälter.

Innehåll

Annat innehåll

Senaste nytt

Sahlin grubblar - men inte på Gud (Inrikes)
Reinfeldt pressad om sjukförsäkring (Inrikes)
Burger King byter ägare (In- och utrikes)
Cyklist omkom i krock (Inrikes)
Fel i SMHI:S solliga (Inrikes)
Ljusstyrka 1,4 i vidvinkel från Zeiss (Kamera/Bild)
Flerbarnsmord misstänks, igen (Utrikes)
Nu är Smederna skuldfria (Speedway)
Tvist om EU:s nya finanstillsyn löst (In- och utrikes)
Joggare spårlöst försvunnen (Inrikes)
SAS-plan krockade med gåsflock (Utrikes)
Långtradare i kinesisk jättekö (Utrikes)
Ryanair får ta ut kortavgift (In- och utrikes)
Pensionärernas egen politikerutfrågning (Eskilstuna)
Oljeskikt siktat efter riggexplosion (Utrikes)
Shell redo sälja svensk verksamhet (In- och utrikes)
Nord Stream klarar nytt hinder (Utrikes)
Vinst för dataspelsbranschen (In- och utrikes)
Oväntat stark husförsäljning i USA (Inrikes)
En avliden efter busskrock (Inrikes)
Smartphones ökar med 400 procent (Mobilt)
Telia vann delseger om bredband (In- och utrikes)
Provborrning i dag inför kajrenovering (Eskilstuna)
Åland bärgar världens äldsta öl (Utrikes)
Höga priser kvar i Moçambique (Utrikes)
Skogsbrukets kostnader går i höjden (In- och utrikes)
USA: Produktiviteten revideras ned (In- och utrikes)
Höjd skolpeng ett rödgrönt löfte (Eskilstuna)
EU-skydd för öländska bönor (In- och utrikes)
Var fjärde vill ha tidig pension (Inrikes)
Försvarspiloter i protest mot ÖB (Inrikes)
Mdh-studenternas prestationer sjönk (Eskilstuna)
Galaxy Tab - fullproppad surfplatta (Mobilt)
ECB lämnar räntan oförändrad (In- och utrikes)
RBS säger upp 3 500 anställda (In- och utrikes)
Misstänkt bomb var hemmagjort larm (Flen)
Björling i livräddningsdrama (Inrikes)
Nya samtal om Icesave-uppgörelse (In- och utrikes)
Bakbunden man chockade utredare (Inrikes)
Rekord för "smarta" telefoner (In- och utrikes)
Bok: Nazistjägare var Mossadagent (Utrikes)
Sportbil räddade skyskrapehoppare (Utrikes)
Bättre bilder med Ios 4.1 (Mobilt)
Tog skor och väska (Eskilstuna)
Whiskey-snattare till åtal (Eskilstuna)
Hägglunds varslar 150 (In- och utrikes)
Supermiljöpremie säljer bilar i Kina (In- och utrikes)
Domare inför rätta för tjänstefel (Inrikes)
Prognoshöjning stärkte norsk krona (In- och utrikes)
Borg kritisk till SD:s manifest (Inrikes)
Hela listan Förminska listan

Nyhetstipset

72 001

är numret dit du skickar tips med sms/mms.
Inled med EK TIPS.

Du kan också skicka mejl till tips@ekuriren.se.

Tipstelefon:
016-156 156

KLICKA HÄR för att fylla i vårt formulär.

Bloggar

Nyhetsflash i din mobil

Var du än är blir det nu ännu lättare att hänga med i nyhetsflödet.
Allt du behöver göra är att anmäla dig till Eskilstuna-Kurirens SMS-tjänst.
Det kostar bara 1 krona per mottaget SMS.

KLICKA HÄR för att läsa mer.

Lokala nyheter i din mobil

Nu kan du hålla dig uppdaterad via din mobiltelefon.
Surfa bara in på mobil.ekuriren.se via webbläsaren i din mobil så hittar du de senaste lokala händelserna samt sport- och ekonominyheter.

Nyfödda

Sök annons

Koncernens övriga företag

Mediehuset

En partner - flera möjligheter




Nytt Jobb
Lokus / Topjobs
Platsnätet
Lokus Jobb
Vill du också synas med din platsannons på Topjobs?
Klicka här!
 

Radionyheter

Dagens sändningar

Klicka här för att lyssna på dagens lokala radionyheter.
Ett samarbete med:

Kontaktinformation

© Copyright 1995 - 2010.
Alla texter och bilder på Eskilstuna Kurirens hemsida skyddas av lagen om upphovsrätt.
Eftertryck eller annan kopiering förbjuden.
Ansvarig utgivare PeO Wärring. Stf ansvarig utgivare Patrik Uhlman.