Skola och konkurrenspolitik i verkligheten
Jag har två barn som till hösten börjar i andra respektive fjärde klass. Eftersom jag och barnens pappa ansåg att den skola där vår äldsta gick i F-klass och årskurs 1 inte motsvarade de krav vi ställer på utbildning och arbetsklimat valde vi att flytta honom och att låta hans lillasyster börja på British Junior School (BJ).
Vi är mycket nöjda med den skola vi valt för våra barn med det lugn som råder och med det fokus på inlärning man har.
Nu har kommunen erbjudit BJ nya lokaler i Odlarskolan enligt vad som framgår av såväl den information vi erhållit från skolans rektor som av lokalpressen. Om jag inte minns fel har BJ uttryckt önskemål om att få hyra Slottsskolan, en skola med tillräckligt utrymme för BJ:s verksamhet.
Jag skulle vilja veta hur kommunen motiverar detta erbjudande. BJ kommer till hösten att ha cirka 470 elever inskrivna och om jag är korrekt underrättad finns 15 klassrum på Odlarskolan som ställs till BJ:s förfogande. Detta innebär att varje klassrum måste inrymma 31,33 barn vilket i mitt tycke är för många.
BJ har i dag 20 klassrum och färre elever (nu cirka 370) än det antal som är inskrivna från och med höstterminen. BJ har ansökt om att få sätta upp en extra byggnad på befintlig skolgård för att få mer plats och för att kunna bedriva sin verksamhet så som de har planerat men har nekats detta.
Många föräldrar som valt att låta barnen gå på BJ funderar allvarligt på om det är så att kommunen avsiktligt försöker sabotera BJ:s verksamhet. De kommunala skolorna tappar elever till friskolorna, en konkurrenssituation har uppstått.
Utanför den skattefinansierade sfären försöker konkurrenter lära sig av andra, skärpa sin verksamhet eller förbättra sin produkt. ”Konkurrens” genom sabotage är varken klokt eller utvecklande, framför allt inte för de elever som får kommunal undervisning.
Vore jag politiker i Eskilstuna kommun skulle jag skämmas, ta mig en stund att fundera över varför den kommunala verksamheten tappar elevunderlag och ödmjukt ta till mig och lära mig hur friskolorna bär sig åt för att på befintlig skolpeng bedriva en verksamhet som både elever, föräldrar och lärare är nöjda med.
Anna M Wockelberg



































Senaste kommentarerna:
Skrivet 6 jul 2011 09:33 PB (Ej registrerad)
Suck..propagandan från BJ tar aldrig slut...
Min fråga till skribenten och BJ är: Varför ska min dotter som börjar på Slottsskolan till hösten behöva flytta på sig? Är ni verkligen så egoistiska att ni inte kan ta av er skygglapparna och se saken från andras perspektiv??
Så för att vara tydlig: varför ska min dotter behöva flytta på sig för att ni ska få de lokaler som ni vill ha? Om BJ nu inte gillar kommunens beslut så är det väldigt enkelt: ordna egna lokaler!
Skrivet 11 jul 2011 09:12 Aldrig prova en friskola igen (Ej registrerad)
Hej!
Jag håller fullständigt med dig PB, Varför ska mina två pojkar med alla andra barn flytta på sig bara för att BJ vill ha just Slottskolan, om Slottskolan vore nerläggningshotad och Bj då erbjöd sig att ta sig ann skolan då förstår jag, men vad är det för barnperspektiv som BJ har då dom vill flytta på ca 500 elever bara för att deras barn ska få gå där? Hör ni inte alla människor där ute hur fel det är??? Att Bj blir erbjudna en skola med för få platser beror ju på att kommunen var tvungen att erbjuda BJ andra lokaler när tiden för Tunaforsskolan gick ut och då gällde det bara för så många elever dom hade då, svårare än så att fatta är det inte. Om inte Bj tar det erbjudande dom fått är ju upp till BJ inte kommunen, så precis skaffa er bara egna lokaler då då så är det ju löst sen. Varför ska alla tycka att friskolor är såå bra bara för att just du gör det??? Jag personligen tycker att Slottskolan är en riktigt bra skola och jag kommer aldrig prova en friskola igen.
Skrivet 19 aug 2011 06:37 Thomas (Ej registrerad)
mitt barn har alltid blivit bra bemött på bj...
och jag har aldrig sett något barn bli illa bemött där...
vad är det för fel på att ha regler i skolan?
en lärare ska ha auktoritet, annars får man bara en kommunal flummskola...
ingen som lyssnar på läraren, alla sitter med mp3 spelare och man ställer inga krav på vare sig elever eller lärare...
nej ömsesidig respekt ska det vara!
Jag och min son är väldigt nöjda med bj!
Skrivet 19 aug 2011 08:54 Aldrig prova en friskola igen (Ej registrerad)
Hej Tomas. Bara för att du inte sett att någon vuxen betett sig illa mot någon betyder det ju inte att ingen annan sett det heller, så enkelt är det ju inte, och föresten ganska löjligt att kommentera det självklart tycker alla som låter sina barn gå på BJ att det är en bra skola för vilken förälder skulle låta barnet gå på en skola som dom tycker är skit? Jag tycker att BJ är en dålig skola och har tagit bort mina pojkar därifrån, men detta handlade ju från början om att Bj vill ta över en redan väl fungerande skola med väldigt bra lärare där det i allra högsta grad finns respekt mellan barn och vuxna. Det dåliga ryktet som slottskolan haft kan ni alla där ute ta bort från era läppar och minne för det är just ett minne blott. Men tillbaka till saken, man går ju inte in och vill ta över en redan befintlig skola som fungerar bra vad är det för sorts människor som vill det??? Förstöra för dom barn som redan går där? Vilket barnperspektiv va? Bj bedriver sin skola o kommunen sin!
Skrivet 19 aug 2011 15:04 Nöjd mamma (Ej registrerad)
Vi har i alla fall våra barn i en fantastiskt bra kommunal skola: Slottsskolan! Med en mycket lyhörd rektor som lyssnar på oss föräldrar och verkligen arbetar för att möta våra önskningar! Är även supernöjd med Slottsskolans ödmjuka och respektfulla lärare som gör allt för att våra barn ska ha en bra skolgång!