Lång väntan på
SFI-undervisning
Kön till SFI, undervisning i svenska för invandrare, växer i Eskilstuna.
– Vi prioriterar nybörjare, säger SFI:s rektor Mikael van Lunssen.
– De behöver inte vänta mer än max tre månader på att få börja studera svenska, fortsätter han. Däremot växer kön för de som av olika anledningar gjort ett avbrott och vill ta upp studierna igen. Tidigare har det varit cirka fem månaders kö för återanmälda. Nu kan vi inte ens garantera det. Det kan ta ännu längre tid trots att vi startar nya kurser var femte vecka.
Köerna beror på de ökade utgifterna för försörjningsstödet i Eskilstuna kommun.
– Pengarna räcker helt enkelt inte till. Trycket är stort just nu. Därför har arbetsmarknads- och familjenämnden tagit beslut om att prioritera nybörjare i SFI, säger Mikael van Lunssen.
Skollagen anger tre månaders väntetid för SFI-nybörjare. Eskilstuna kommuns eget mål ligger på max två månader, men just nu når arbetsmarknads- och familje alltså inte upp till det.





























