Kommunen vill starta egen arbetsförmedling
Eskilstuna kommun vill sänka socialbidragskostnaderna med hjälp av en egen arbetsförmedling. Nu planerar man att starta ett nytt bolag tillsammans med en privat aktör.
Relaterat
Den nya arbetsförmedlingens uppgift blir att lotsa personer som nu har försörjningsstöd ut på arbetsmarknaden. Det företag som är villigt att anställa får ett bidrag från kommunen.
- Vi vill hitta ett system som kan leda till långvariga jobb och fasta anställningar, säger kommunalråd Jimmy Jansson (S).
Vad tycker du om kommunens planer? Behövs det fler arbetsförmedlingar?






























Senaste kommentarerna:
Skrivet 13 okt 2011 23:56 1067 (Ej registrerad)
Menas med detta ytterligare en organisation som erbjuder helnykterister vårdplats på torken resp skickar ingenjörer på yrkesvalstest för att utreda om de eventuellt besitter teknisk begåvning för att därefter skicka dem till jobb i kommunal äldrevård. Eller för att bakom ryggen på en yngling som fått fast jobb förvandla hans anställning till en tidsbegränsad praktikplats. Är det verkligen mer av den varan vi behöver?
Skrivet 14 okt 2011 05:16 exilen (Ej registrerad)
Lysande ide, då får ju fler "pärmbärare" jobb i alla fall
Skrivet 14 okt 2011 11:46 Epson (Ej registrerad)
Många av de personer som uppbär försörjningsstöd är redan "prövade" mot arbetsmarknaden via Af och problemet är att de saknar den kompetens som arbetsgivare efterfrågar. Var ligger då felet? Jag tror inte att en privat aktör kan trolla utan de får som andra privata aktörer via AF goda inkomster som är skattemedel.
Skrivet 14 okt 2011 13:29 TEJ (Ej registrerad)
Nu får man ju hoppas att den privata aktören inte är Personalstategerna. När man har lite insyn i deras verksamhet blir man mer än mörkrädd.
Skrivet 17 okt 2011 09:13 smulle (Ej registrerad)
Jag blev uppsagd som vårdare av kommunen men nekades att komma tillbaka trots att AF ger mig gratis utbildning med motiveringen att jag redan fått min chans.Man skall inse att kommunen är som en ford-fabrik som renasar ut dyr arbetskraft som frågar för mycket.