Fick matsond i lungan
- i stället för i magen
En man i 80-årsåldern som vårdades på Mälarsjukhuset fick en matningssond felaktig placerad i höger lunga i stället för i magsäcken. Nu har sjukhuset anmält händelsen till Socialstyrelsen enligt Lex Maria.
Under fredagen skickade chefsläkare Peter Augustinsson vid Mälarsjukhuset in en anmälan till Socialstyrelsen enligt Lex Maria. Händelsen som ligger till grund för anmälan inträffade i slutet av oktober 2011.
Enligt anmälan har följande skett: En man i 80-årsåldern från norra Sörmland vårdades på intensivvårdsavdelningen för TBE encefalit (infektion i hjärnan) med andningssvikt. När mannen fick en ny matningssond - mannen hade dragit ur den befintliga sonden - placerades den nya i höger lunga i stället för i magsäcken.
Men felplaceringen upptäcktes inte omedelbart. Mannen ska ha varit vaken och inte uppvisat några tecken på hosta eller annan luftvägsirritation. Därefter påbörjades sondmatning vilket innebär att sondnäringen gick ner i mannens lunga.
Efter tre timmar upptäckte personalen att mannen fått svårare att andas. Narkosjouren kontaktades, sondmaten stängdes av och en röntgenkontroll gjordes. Röntgen visade att sonden placerats i höger lunga.
Åtgärder som antibiotika sattes in. Mannens tillstånd försämrades med sjunkande blodtryck och ökat behov av syrgas vilket bedömdes bero på lunginflammation. Enligt anmälan förbättrades sedan mannens tillstånd "och han kunde flyttas till infektionskliniken, där han senare avled av sin grundsjukdom".













































Senaste kommentarerna:
Skrivet 15 jan 2012 12:42 Anna (Ej registrerad)
Polisanmäl!
Skrivet 15 jan 2012 16:52 Vi saknar en äkta människa! (Ej registrerad)
Robban (Ej registrerad) skrev:
Ett tillägg till artikeln.
Mannen som fick sonden levde upp till de kontroller som görs i samband med
att man sätter en sond. Efter att de konstaterat att han fått ner sonden i
"fel kanal" så infördes rutiner där man vid användning av den aktuella
sonden, det finns flera varianter, röntgar patienten innan
sondmatningen startas.
Uppenbart är att den aktuella sonden lämnar utrymme för misstag varpå man
som sagt har infört rutiner för att eliminera risken att det
inträffar igen. Personalen har alltså gjort allt rätt enligt
de för stunden gällande föreskrifter men även uppdaterat
handhavandet kring typen av sond.
Om personalen gjort rätt skall jag få bli behandlad av annan personal Vilket svammel
Skrivet 16 jan 2012 05:00 j (Ej registrerad)
Någon av er som jobbar inom vården, eller?
Skrivet 16 jan 2012 09:00 Vad (Ej registrerad)
Dom skulle dra ut en inopererad kateter men jag ville inte ;inkompetenta eller.
Skrivet 17 jan 2012 08:09 lena (Ej registrerad)
Finns det ingen Riktig personal kvar på det så kallade sjukhuset???