Eskilstuna går med
mer plus än beräknat
I dag presenterade Eskilstuna kommun sitt bokslut för 2011. Kommunen går med plussiffror.
Det fanns ett budgeterat resultat som innebar en plussiffra på 101 miljoner kronor. Men det gick ännu bättre: 164 miljoner kronor plus.
Kommunen presenterade också en prognos inför de kommande åren som dock inte var lika positiv. Även om man inte gör några minusresultat når Eskilstuna inte riktigt upp till samma goda resultat de närmaste åren.
I torsdagens pappersupplaga av Eskilstuna-Kuriren kan du läsa mer om bokslutet.





























Senaste kommentarerna:
Skrivet 2 feb 2012 08:10 Shp (Ej registrerad)
80 miljoner (eller mer om budgeten spricker) går åt direkt till byggandet av en kilometer järnvägsräls i Kjula. Stickspåret från Svealandsbanan till den kommande "logistikparken". Välinvesterade pengar eller ej i denna ekonomiska kristid? Tål att diskuteras.
Skrivet 2 feb 2012 14:01 Läsare (Ej registrerad)
Vilken kommun har landets sämst begåvade befolkning? Svaret är enkelt, men ändock svårt för den kommunens invånare att förstå, ESKILSTUNA!!
Skrivet 2 feb 2012 17:39 Maber (Ej registrerad)
E-tuna-borna begriper inte ens sin kommunala ekonomi.
Dessa 150 miljoner som de boende beskattats för
mycket med får inte behållas av E-tuna. De åker rätt
in i Anders Borgs statskassa. Har ni inte fattat att
ni blivit blåsta på 150 miljoner kronor som ni inte
får nytta av nästa år ?
Hört talas om kommuners balanskrav ?
Och vad upplyser E-Kuriren sina läsare med för
journalistisk kunskap...
Dessa sossekommuner som lever som det var på 70-talet.
Skrivet 2 feb 2012 22:15 överskott (Ej registrerad)
Det kan inte vara så svårt att spara pengar och gå med plus,när man låter en kommun förfalla. HEMSKA tanke vore väl om Eskilstuna kommun hade satsat på...sjukvård (E-tuna har dom längsta vårdköerna i landet)...skolorna (är bland dom sämsta i landet)...äldreomsorgen sisådär.+ brottsligheten. Då hade väl det kanske gått plus minus noll eller blivit ett underskott. Istället för att satsa pengar på så viktiga saker,så klappar dom sig på bröstet och tycker att dom har gjort något bra.
Skrivet 3 feb 2012 09:33 Micke (Ej registrerad)
22 kommentarer om vad vi ska göra med pengarna, vilka det är som är mest felfördelade...?
Tycker ni verkligen så här?
Eskilstunas befolkning...?
Gör ni så med er egen ekonomi också?
Hipp hipp hurra, 1700:- kvar, och lön i morgon...Fort, vad ska vi göra med pengarna. Vi har bara ett par timmar på oss.
Tyvär så är det nog inte något överskott.
Skulle det vara det så kommer det gå åt mycket pengar framöver. Det är bättre vi spar ev överskott då vi vet att kommunens kostnader bara kommer öka.
Och om någon missat det, så flyttar allt fler av Sveriges industri till låglöneländer, så försörjningsstöden lär öka ordentligt framöver.