SD betraktar Eskilstunas muslimer som fiender Övriga partier redo att stoppa Sverigedemokraterna
– Det här är första gången man analyserar vår politik. Det är bra för oss, säger gruppledaren Adam Marttinen som har partiets enda stol i fullmäktige.
SD-utspelet kan leda till att övriga partier i Eskilstuna gräver ner stridsyxan och samarbetar över blockgränsen för att stoppa det främlingsfientliga partiet.
Relaterat
I sin starkt kritiserade debattartikel skrev Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson i måndags att han betraktar invandring från muslimska länder som det största hotet mot Sverige sedan krigsåren.
Adam Marttinen instämmer:
– Om man ser invandringen som ett hot mot våra västerländska värderingar är det det största hotet sedan andra världskriget, säger han.
Läs hela artikeln i onsdagens papperstidning







































Senaste kommentarerna:
Skrivet 21 okt 2009 20:07 skiftingebo (Ej registrerad)
Svar till JJ och PB:Är född här och helsvensk och kan åtminstonde prata svenska och göra mig förstådd jobbar och betalar skatt.Så jag tänker inte åka,när åker ni???
Skrivet 21 okt 2009 22:03 Marttinen (Ej registrerad)
Benjamin: Jag beklagar rubriken, det är ekuriren som snickrat ihop den på eget initiativ. enskilda muslimer är INTE någon fiende. Det vi säger är att en kraftig invandring av muslimer och en kravlös integration kan leda till en ökad islamisering i vårt samhälle och det är den utvecklingen som är ett hot om vi vill bevara vår västerländska kultur.
Skrivet 21 okt 2009 22:18 JAS (Ej registrerad)
Mediadrevet efter SD luktar skunk lång väg! Vi lever i en skendemokratisk verklighet och detta har pågått alltför länge. SD har ett omfattande partiprogram som inte enbart omfattar problemen med invandringen. Mediadrevet gör SD en björntjänst genom sitt agerande. Jag håller inte helt med SD när det gäller Islam. Det är inte muslimer i allmänhet som är faran, utan de extrema islamisterna. Sådana religiösa extremistgrupper finns även inom kristna falanger, vilket inte ska förtigas.
Skrivet 22 okt 2009 00:36 Micke (Ej registrerad)
Finnar, minns ni 70´talet? Genom åren har dom integrerats i samhället tillsammans med "oss" svenskar iom likvärdiga värderingar. Skulle vija se den svenska kille lyckas data en muslimsk tjej... OK, särfall finns.
Ärligt? om Sverige skule hamna i krig med Norge, vad skulle du då som Svensk finna mest naturligt? Dra till Saudi Arabien? Ett kulturellt helt annorlunda land? Neee, Nog vore det mer naturligt att stanna kvar på hemmaplan eller i dess närhet med själsfränder?
Det är ett fasligt hackande på oss Svenskar att vi är rasister, Men inte många rader om dom nysvenskas betende, vad gjör dom för att intregrera sig i det svenska samhället? Inte mycket, Den enda gången du samtalar med en invandrare är väll i princip när du besöker en kiosk eller pizzeria osv eller hur? jag har bott utomlands, fick F ta seden dit jag kom. Med risk för att bli kallad rasist har jag åtminstånde sagt vad jag och nog många andra säger utanför offentligheten.
Skrivet 27 okt 2009 14:07 pajjen (Ej registrerad)
Äntligen någon som går ut och säger vad svenska folket egentligen tycker. All heder åt SD.