Fredsaktivister överklagar fängelsedom
Relaterat
14 granatgevär förstördes i fredsaktivisternas aktion mot Saab Bofors Dynamics. Foto ur förundersökningsprotokoll.
Artikelserie
- Aktionen mot Saab Bofors Dynamics
- Två anhållna efter Boforsattack 2008-10-16
- Fredsaktivister släppta 2008-10-17
- Fredsaktivister åtalas för intrång 2009-01-08
- Åtalade fredsaktivisterna beredda att gå i fängelse 2009-03-09
- Rättegång startar mot fred s aktivister 2009-03-08
- Åtalade fredsaktivisterna beredda att gå i fängelse 2009-03-09
- Sabotage av vapen gav fyra månader 2009-03-16
- Saab kräver 1,2 miljoner av aktivister 2008-11-25
Vid tretiden på natten den 16 oktober tog sig de två två fredsaktivisterna in på Saab Bofors Dynamics område i Svista genom att klippa upp ett hål i stängslet. De slog sedan sönder ett fönster och tog sig in i byggnaden. Där förstörde de och skadade 14 granatgevär.
- De granatgevär vi oskadliggjorde kommer aldrig kunna användas för att skada eller döda någon. Vi ser fram emot att i Svea hovrätt få argumentera både etiskt och juridiskt för det rättfärdigade i vårt handlande, uppger Anna Andersson i ett pressmeddelande.
Hon och Martin Smedjeback, som båda tillhör nätverket Ofog, dömdes för grov skadegörelse och brott mot lagen om skydd för samhällsviktiga anläggningar. Martin Smedjeback dömdes dessutom för olaga intrång då han den 14 november förra året tog sig in till företaget Aimpoints inhägnade område i Malmö. Företaget tillverkar kikare och kikarsikten till vapen.
Värdet på de vapendelar som förstördes uppgår till 945 000 kronor och Saabs skadeståndskrav på 1,2 miljoner kronor kommer att tas upp i en separat civilrättslig rättegång.
Tingsrätten beslutade dock att Martin Smedjeback och Anna Andersson redan nu ska betala 11 000 kronor tillsammans i ersättning till Saab för reparation av det uppklippta stängslet. Martin Smedjeback döms dessutom till att betala 155 000 kronor i skadestånd till Aimpoint i Malmö.
I sin överklagan ber aktivisterna att de ska frikännas eftersom granatgevärsexporten är ett större brott än deras ingripande. I andra hand kräver de att skadeståndskravet på 155 000 kronor ska underkännas.
– Det saknar underlag och koppling till hans agerande - klara avsteg från rättegångsbalkens 35:e kapitel, anser nätverket Ofog.































Senaste kommentarerna:
Skrivet 6 apr 2009 10:05 Brandwag (Ej registrerad)
Klart att de ska överklaga!
Sådana personer skall inte dömas till fängelse, de är ju ett solklart fall för annan sluten vårdform.
De har ju ingen som helst insikt och behöver hjälp.
Skrivet 6 apr 2009 11:26 ostra (Ej registrerad)
Det var bra att de överklagar, så att de två sabotörerna kan få sitt rättmätiga straff.
Skrivet 6 apr 2009 12:19 Etunabo (Ej registrerad)
Ja, vad annat var att vänta av dessa ligister? Eftersom de har visat att de anser sig stå över samhällets spelregler så vore det väl snarare konstigt om de inte valde att överklaga. Att ta konsekvenserna av sina brott är väl helt främmande för dessa notoriska lagbrytare.
Det är väl bara så att de anser att en fängelsevistelse innebär inskränkningar i deras brottsverksamhet. Nej, lås in dem och tappa bort nyckeln!