"Skolan i första rummet" Allians för Eskilstuna presenterade sitt valmanifest
I dag är det exakt en månad kvar till valet. Då passade allianspartierna på att presentera sitt valmanifest.
Det handlar om ett manifest med tre ledord: skola – jobb – valfrihet.
Allians för Eskilstuna vill i första hand sats på de områdena – och den allra viktigaste frågan är skolan.
- Vi vill höja skolpengen kraftigt. På sikt vill vi hamna på medelnivån i landet, men det ska vi klara under kommande mandatperiod, säger Kjell-Erik Israelsson, moderaternas gruppledare i Eskilstuna.
Han understryker att en sådan här satsning dock bara går att genomföra fullt ut om den ekonomiska tillväxten fortsätter i samhället,
Alliansen vill också införa ett flexibelt lågstadium. Ingen ska kunna lämna lågstadiet utan att kunna läsa, skriva och räkna.
Dessutom vill man skapa fler karriärvägar för lärare och höja läraryrkets status genom att inför lektorer.
Läs mer om alliansens övriga satsningar, såsom en försäljning av Parken Zoo, större valfrihet inom hemtjänsten och renare vatten, i fredagens pappersupplaga av Eskilstuna-Kuriren.














































Senaste kommentarerna:
Skrivet 19 aug 2010 21:00 TH (Ej registrerad)
Ett bra valmanifest!
Det är tyvärr så allvarligt i Socialdemokraternas Eskilstuna att elever inte kan läsa ordentligt efter två år i lågstadiet och än värre andelen som lämnar skolan utan betyg ökar. Skolpengen behövs för att komma till rätta med dessa brister samtidigt som den kommunala grundskolan behöver konkurens av aktörer som värnar om utbildning med kunskap.
Skrivet 19 aug 2010 21:46 Läsare.. (Ej registrerad)
Bilden visar att alliansen spårat ur för länge sedan..
Skrivet 20 aug 2010 08:15 torparen (Ej registrerad)
bjud in SD att vara med i alliansen så kommer ni att vinna valet i eskilstuna.nytänkande behövs av de etablerade partierna.
Skrivet 20 aug 2010 19:05 Luttrad (Ej registrerad)
Meyer Lansky (Ej registrerad) skrev: Hej "Luttrad". Jag tycker det är märkligt att med så få ord i artikeln, lyckas du ändå missförstå. En höjning av skolpengen gynnar väl alla skolor och i första hand ska det gynna eleverna. Att vissa friskolor klarar av att prestera bättre utbildning och samtidigt ha en slant kvar i slutet av året är väl inte fel? Annars kan man ju göra som kommunen gjorde med Wernersson-pengarna (stavfel?), när skolorna fick mer pengar i sin budget höjde man deras hyror så extrapengarna gick till Eskilstuna Kommunfastigheter istället för till skolorna.
Nej, jag har inte missförstått ett dugg! Snarare så är det så att jag till skillnad mot signaturen "Meyer Lansky" har genomskådat Högerns floskler.
Visst. Höjd skolpeng kommer till nytta för de kommunala skolorna, men det går inte att blunda för att anledningen till höjningen av skolpengen är att öka överföringen av skattemedel till kapitalisterna! Varför vill dessa kapitalister så gärna öppna alltfler skolor? Jo, för att de tjänar ohemult mycket pengar på det och det kommer knappast eleverna till godo i långa loppet. Men kapitalisternas kassakistor fylls på ordentligt.
Skrivet 22 aug 2010 12:23 kalkylatorn (Ej registrerad)
det är ju faktiskt så att skolpengen tidigare varit relativt låg i Eskilstuna, så pass att friskolor klagat över det.
Men högeralliansen vill ju öppna dörren lite vidare, därav den tänkta höjningen på skolpengen.