Efter fyra års kamp blir det äntligen värme i sovrummet
I nästan fyra år har Berivan Saida saknat värme på sovrumselementet på Assessorsgatan i Råbergstorp, i nästan ett halvår varje vinterperiod har utrymmet varit obeboeligt.
Till slut tog tålamodet med hyresvärden Pagoden slut men nu lär det bli fart. Hyresnämnden har nämligen avgjort fallet och om åtgärd inte vidtagits senast nästa fredag väntar vite på 6 000 kronor.
23-åriga högskolestudenten Berivan är förstås nöjd med utslaget men ändå inte odelat positiv, egentligen hade hon föredragit medling:
– Det här borde ha kunnat lösas mycket smidigare. Men hur jag än tjatade på Pagoden hände aldrig någonting.
Det efterlängtade nämndbeslutet togs för mindre än två veckor sedan och blev offentligt i går.
Vid förhandlingen i Eskilstuna tingsrätt var hyresgästen ensam närvarande, värden uteblev och det tycker Berivan visade på fortsatt nonchalans för hennes problem.
Läs hela artikeln i torsdagens papperstidning.











































Senaste kommentarerna:
Skrivet 9 sep 2010 14:15 go 4 it (Ej registrerad)
Kan man inte fortfrande deponera hyran hos Länsstyrelsen eller Hyresnämnden när man är oense med sin hyresvärd om lägenheten inte överensstämmer med det man betalar hyran för. Får de inte in pengar så kanske det blir mer aktuellt att åtgärda felen i lägenheten. Om alla som bor hos Pagoden har något fel på sin lägenhet och deponerar hyran blir det ganska snart likviditetsproblem hos Pagoden. Då lär det börja hända saker.
Skrivet 9 sep 2010 14:27 Nöjd med vissa (Ej registrerad)
Håller med byt ut personalen i Råberstorp..Brukar komma några från Skiftinge sidan som verkar få ta över när dom i Råbergstorp klantat sig klart.Och då blir det bra och ordnat direkt.En STOR eloge till dom..
Skrivet 9 sep 2010 16:38 Zral Nosh (Ej registrerad)
Ni kan ju fundera på varför och när kommunens fastighetsbolag med sossemajoritet sålde av till Pagoden!
De har säkert någon pk-förklaring på lager som inte röjer att invandringspolitiken har misslyckats från grunden! Inte konstigt att politikerföraktet växer bland vanligt folk...
Svenskarna har ju namn om sig och verkligen visat sig tålmodiga och uthärdar mycket, men idag har få ju en mångfald i landet som uppenbart inte är lika tålmodiga. Undrar om inte regering och riksdag förbisett detta och har en farlig övertro på våra myndigheter?
Skrivet 9 sep 2010 20:13 Nyss flyttat (Ej registrerad)
Håller med om att de som jobbar på områdeskontoret i Råbergstorp borde bytas ut .. Man kan ringa 17 miljoner gånger utan att något händer. . - så jag flyttade faktiskt! Och det känns väldigt skönt att slippa Pagoden! :D
Skrivet 10 sep 2010 00:31 Skapligt Irriterad (Ej registrerad)
torshälla fastigheter är inte ett dugg bättre. Mögel och fuktskador i hela källaren har vi i vår fastighet. Tvättstugan går inte att använda då det luktar surt och mögel syns på väggar och tak. Man kan inte hänga kläderna på tork för då luktar det surt om varenda plagg. Man tjatar o tjatar.. ringer, skickar mail, besöker kontoret, skriver brev.. men ingenting händer.. o man blir ju så jävla less.. kanske ska man gå vidare med ärendet.. då kanske något slutligen händer.. men att det ska behöva gå så långt e ju helt jla otroligt!