V vill satsa på miljon-
programsområden
Vänsterpartiet vill se en satsning på Eskilstunas miljonprogramsområden de kommande åren.
– Vi måste se hela Eskilstuna, inte bara det som händer i centrum, säger Eila Clarstedt (V).
Vänsterpartiet konstaterar att det finns områden, inte minst miljonprogrammen, som har stora behov av att rustas upp och utvecklas.
– Det gäller både gårdar, fasader och invändigt, säger Eila Clarstedt. Men också om att göra områdena till levande stadsdelskärnor.
– Vi ser att klyftorna ökar och därför vill lyfta fram de här områdena så att de boende känner att vi lyssnar och bryr oss. Det är också viktigt för att motverka bostadssegrationen.
En annan fråga som V framhåller i valets slutspurt är demokratiarbetet. Demokrati måste få kosta menar partiet.
– Den gångna mandatperioden har vi arbetat intensiv med att utveckla demokratin i flera bostadsområden, säger Eila Clarstedt. Valdeltagandet på söndag blir ett sorts mått på om arbetet har haft effekt.
I nästa steg vill Vänsterpariet utveckla engagemanget och medborgarinflytandet även på landsbygden.






























Senaste kommentarerna:
Skrivet 18 sep 2010 11:27 nasarn (Ej registrerad)
jocke (Ej registrerad) skrev: Ni kan ju börja med att ordna vägen upp till Viptorp, den är som att åka på en puckelpist knölig och hålig upp till skrinnarvägen 17-21
Jag håller fullständigt med vägarna här är urusla och det har de varit under åtskilliga år. De styrande i Eskilstuna kommun påstår att det går så bra för kommunen varför ser ni inte då till att vägarna är körbara, man får köra som genom en snitslad bana när man kör hem med uppenbar risk för att få skador på bilen.
Skrivet 18 sep 2010 15:03 bengt (Ej registrerad)
Röstfiske i gettona.
Skrivet 18 sep 2010 22:57 Adde (Ej registrerad)
Jocke, sluta gnäll o skaffa ordentlig bil! Satsa pengarna på att dra stadsnätet till Hällberga istället!
Skrivet 18 sep 2010 23:26 Micke (Ej registrerad)
De rödgrönas mörka hemlighet om sjukförsäkringen!
http://blog.capice.se
Skrivet 19 sep 2010 01:43 Ella (Ej registrerad)
Äntligen nån som visar att de bryr sig om hela Eskilstuna och inte bara de sk fina områdena. Jag bor i ett miljonprogram och det är på tiden att det rustas upp!