"Det var ett modigt och rejält beslut"
Sorgligt, väntat och nödvändigt. Det var reaktionerna från Flens kommunalråd Anders Berglöv och SSU:s ordförande i Sörmland Emma Larsson efter Håkan Juholts aviserat sin avgång.
Sveriges Socialdemokratiska Ungdomsförbunds ordförande i Sörmland, Emma Larsson, hade som de flesta andra på känn vad buskapet under presskonferensen i Oskarshamn skulle bli men blev ändå nedstämd när Håkan Juholts avgång var ett faktum.
- Jag känner mig bedrövad. Han gjorde ett bra anförande i dag och det känns sorgligt att blev så här.
Enligt Emma Larsson kommer SSU stå helt bakom den nya partiordföranden och hon efterlyser en öppen dialog och att fokus åter hamnar på politiken.
- Vi måste bli den folkrörelse vi har varit. Det är då vi kan föra ut vår politik som bäst.
Kommunalrådet i Flens kommun, Anders Berglöv, tycker Håkan Juholt tog ett riktigt beslut som var nödvändigt för partiet.
- Det var ett modigt och rejält beslut. Han är en duktig politiker, men han har ställt till det för sig själv ett antal gånger som fått partiet i gungning och som gjort att förtroendet brustit. Nu måste vi snabbt få en tydlig ledare för Socialdemokraterna som kan sätta den politiska agendan.













































Senaste kommentarerna:
Skrivet 22 jan 2012 07:03 Håkan (Ej registrerad)
Det är tur för Berglöv att ingen mäter förtroendet för honom ”utanför den egna partilokalen”. Skulle han våga ta ett lika ”modigt och rejält beslut”?
Skrivet 23 jan 2012 12:06 Kommunbo (Ej registrerad)
Håller med föregående kommentar Håkan, det är nog ingen i denna "partilokal" som är så modig och rejäl.
Skrivet 24 jan 2012 08:44 Björn (Ej registrerad)
Om Håkan Juholt rankas som modig och rejäl i Socialdemokratin, har raset för detta parti nog bara börjat.
Skrivet 24 jan 2012 11:14 Nalle (Ej registrerad)
Björn (Ej registrerad) skrev:
Om Håkan Juholt rankas som modig och rejäl i Socialdemokratin, har raset för detta parti nog bara börjat.
Det var inte Juholt utan beslutet att avgå som kallades ”modigt och rejält”.
Juholt var inte sjukdomen i partiet, han är bara ett av symptomen. När C, MP och V bytte ledare var det ingen brist på kandidater. Hos S står nejtackarna i kö!