Värdefull mark kan stoppa
bygget på Hyltinge strand
Flens kommun har gett en konultfirma, SWECO, i uppdrag att göra en kulturmiljö- och landskapsanalys för bostadsbebyggelse i Hyltinge strand. Nu kommer länsstyrelsen med ett samrådsyttrande som gäller analysen.
Länsstyrelsen anser att det är olämpligt att bebygga åkermarken. Detta för att det finns ett historiskt värde i marken då bygdens välstånd kommit från produktionsmarken.
Läs hela artikeln i torsdagens papperstidning.


















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 19 dec 2009 14:30 Anders Johansson (Ej registrerad)
Det var som jag hade en vag misstanke om redan från början. Tonny är närmaste granne med det tilltänkta området och vill inte ha några nya hus inpå knutarna. Jag inser att jag aldrig kan övertyga honom om att ändra uppfattning. Det visar bara hur svårt det är att vända landsbygdens negativa utveckling. Inte nog med att vi ska kämpa mot många av makthavarna på olika nivåer som hellre ser en utveckling i våra större tätorter än på landsbygden. Det är dessutom tyvärr ganska vanligt att de som själva bor på landsbygden tycker att nybyggnation är bra så länge den inte sker i min närhet
och därför gör vad dom kan för att stoppa planerna.
Skrivet 19 dec 2009 16:02 hk (Ej registrerad)
Jag tror Farmer John är lite fel ute, enligt detta resonemang skulle vi alltså inte ha någon åkermark kvar utan den ska bebyggas. kvar blir då skogar, hav och sjöar, är det därifrån vi ska få maten ifrån i framtiden?
Skrivet 19 dec 2009 17:09 Tonny Svensson, Sparreholm (Ej registrerad)
Du behöver inte misstänka något Anders! Jag är inte "närmaste" granne! Det var därför jag satte anföringstecken kring "granne". Skarvnäs strand ligger i ena änden av Skarvnäsviken och jag håller till i den andra. Det är också så att ett bebyggt Skarvnäs strand enbart skulle innebära fördelar för min egen fastighet. Så ditt senaste inlägg är därför alldeles felaktigt! Jag vill helt enkelt inte att det ska gå för Skarvnäs strand som det gick för Hästö på andra sidan Skarvnäsviken. Om du vill så kan jag kommentera ytterligare på din insändare. Jag tror jag gör den ändå!
Skrivet 20 dec 2009 08:25 Farmer John (Ej registrerad)
hk, artikeln handlade om strandnära åkermark. Om vi bygger ekologiska, passivhus på stränderna, blir det svårare för bönderna att förgifta marken och övergöda våra sjöar. Om vi inte erbjuder attraktiv tomtmark, vill människor inte flytta ut på landet och landsbygden kommer att dö.
Att lantbrukarättlingar i ärvda hus inte vill ha grannar får vi leva med. Av egen erfarenhet vet jag att det inte blir fart på landsbygden förrän de nyinflyttade blir fler än de infödda.
Skrivet 20 dec 2009 13:37 KIKKI (Ej registrerad)
Unrar bara om någon av herrarna var på Bygderådets möte 7 december ??? Då var det ingen som protesterade mot kommunens förslag utan vi var ovanligt eniga om att det behövs ny bostäder för att locka nya innevånare till vårat vackra Sparreholm. De behövs för skatteintäckter ,service ,sjukvård, ja allt som gör att ett litet samhälle/kommun kan fungera.