ekuriren.se

Torsdag 18 mars 2010

Sök på ekuriren.se

Sörmland

Publicerad 4 februari 2010 Uppdaterad 4 februari 2010
Textstorlek 1 2 3
Lurad  Eva Nordmark känner sig lurad av byggföretaget Svenska villa stall. I mer än ett års tid lovade företaget att bygga färdigt hennes drömbostad i Gillberga. Nu har bygget stoppats på grund av alla fel och Nordmark har stämt företaget för att få tillbaka sina pengar.

Lurad Eva Nordmark känner sig lurad av byggföretaget Svenska villa stall. I mer än ett års tid lovade företaget att bygga färdigt hennes drömbostad i Gillberga. Nu har bygget stoppats på grund av alla fel och Nordmark har stämt företaget för att få tillbaka sina pengar.

Foto:
Tommy Larsson

Evas nya hus
är klart för rivning

Byggföretaget Svenska villa stalls löften var ingenting värda. Innan Eva Nordmarks hus ens är klart döms det ut och måste rivas.

Relaterat

Nu har Eva Nordmark stämt företaget för att få tillbaka sina pengar, totalt handlar det om över 800 000 kronor.

Sedan två år tillbaka bor hon i en hyrd sommarstuga. När hon flyttade dit var det tänkt att det skulle bli tillfälligt.

Läs om alla fel på huset och hur det går för Evas stämningsansökan i torsdagens papperstidning.

Publicerad 4 februari 2010 Uppdaterad 4 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 4 feb 2010 12:55 ej moderat (Ej registrerad)

Jo det var ju det, säger en hel del om vilket förtroende man man har för dessa politiker

Skrivet 4 feb 2010 16:25 Snirden (Ej registrerad)

Finns det det ett kausalt samband mellan att vara politiker med viss färg och ett oseriöst beteende? Tror inte det va? I sådana insändare som påstår det bör det finnas en större grad av empiriska fakta som underlag.

Skrivet 4 feb 2010 21:10 Gagarin (Ej registrerad)

Känns som Tv4´s nya program fått ett bra företag att börja med

Skrivet 7 feb 2010 16:09 framtidsvetare (Ej registrerad)

Tråkigt för Eva men varför skriver hon kontrakt med någon som inte byggt hus tidigare? En husaffär är det största åtagandet man gör i sitt liv. Man binder upp sig för lång tid framöver med höga lån. Då borde man vara noggrannare i sitt val av byggare. Dessvärre kommer det alltid vara så att en del väljer billigare alternativ än erkända kvalitets arbeten. Vill man inte eller kan man inte betala vad det egentligen kostar så ska man inte börja bygga.
Det finns dessutom unga entreprenörer som tro att 250 kr/h räcker för deras arbete. Är man erfaren och seriös inser man snabbt att under 300 kr/h i arbetskostnad är omöjligt. Materialkostnad och arbetskostnad gör att det inte går att bygga kvalité under 15.000 kr/m2. Fuskar man, ja då går det. Själv tar vi över 20.000 kr/m2 för våra kvalitets hus men så är vi fullbokade hela 2011 redan. Kvalité lönar sig alltid för alla, kund som leverantör. Hoppas du får tillbaks dina pengar och anlitar en seriös byggare i Eskilstuna, dyrare ja, men bättre.

Skrivet 9 feb 2010 10:51 Keijo Lii (Ej registrerad)

Inte så svårt att få tillbaka pengarna. Beror på vem man anlitar för det uppdraget.

Innehåll

Annat innehåll

Nyhetsflash i din mobil

Var du än är blir det nu ännu lättare att hänga med i nyhetsflödet.
Allt du behöver göra är att anmäla dig till Eskilstuna-Kurirens SMS-tjänst.
Det kostar bara 1 krona per mottaget SMS.

KLICKA HÄR för att läsa mer.


Senaste nytt från TT

Nyhetstipset

72 001

är numret dit du skickar tips med sms/mms.
Inled med EK TIPS.

Du kan också skicka mejl till tips@ekuriren.se.

Tipstelefon:
016-156 156

KLICKA HÄR för att fylla i vårt formulär.

Lokala nyheter i din mobil

Nu kan du hålla dig uppdaterad via din mobiltelefon.
Surfa bara in på mobil.ekuriren.se via webbläsaren i din mobil så hittar du de senaste lokala händelserna samt sport- och ekonominyheter.

Nyfödda

Sök annons

Koncernens övriga företag

Mediehuset

En partner - flera möjligheter







Nytt Jobb
Lokus / Topjobs
Platsnätet
Lokus Jobb
Vill du också synas med din platsannons på Topjobs?
Klicka här!
 

Bli ett fan

Du vet väl att Eskilstuna-Kuriren även finns på Facebook?
Bli ett fan du också!

KLICKA HÄR för att komma till vår sida.

Radionyheter

Dagens sändningar

Klicka här för att lyssna på dagens lokala radionyheter.
Ett samarbete med:

Kontaktinformation

© Copyright 1995 - 2010.
Alla texter och bilder på Eskilstuna Kurirens hemsida skyddas av lagen om upphovsrätt.
Eftertryck eller annan kopiering förbjuden.
Ansvarig utgivare PeO Wärring. Stf ansvarig utgivare Patrik Uhlman.