Allt fler klagomål
på hantverkare
Relaterat
Mellan 2008 och 2009 har antalet ärenden ökat från 23 till 29 i Eskilstuna, Strängnäs och Flen.
Sedan ROT-avdraget infördes i december 2008 har både ARN och Konsumentverket fått allt fler ärenden på sitt bord.
– Avdraget innebär att det är mer förmånligt att anlita hantverkare och dessutom är inredningsintresset stort. Det är några skäl till att anmälningarna ökar, säger Helena Olofsson, boendeexpert hos Konsumentverket.
Läs hela artikeln i måndagens papperstidning.




































Senaste kommentarerna:
Skrivet 8 feb 2010 07:23 takdropp (Ej registrerad)
Hade hantverkare hemma för tillbyggnad av ett rum vi trodde allt var frid och fröjd när han gjort sitt arbete men icke idag är det läckande tak så isolering och allt är surt så hinkar står lite här och var hantverkaren har gått under jorden. Så finns det någon som kan hjälpa oss gratis så är vi tacksamma.
Skrivet 8 feb 2010 07:42 Tommy (Ej registrerad)
Gått under jorden?? Mitt tips (är hantverkare själv) är att försök så långt det går att anlita AKTIEBOLAG och ej ENSKILDA FIRMOR, har alltid tyckt att AB är lite seriösare en EF, visst behöver det inte vara så men bara min åsikt.
Skrivet 8 feb 2010 12:43 Malena (Ej registrerad)
Jag förmodar att vem som helst kan kalla sig hantverkare. Därför är det viktigt att man tar reda på vem hantverkaren ifråga är. Ofta är personliga rekommendationer en bra vägledning. En yrkeskunnig hantverkare motsätter sig inte heller att kunden ber om referenser/vitsord o. dyl. Att enbart gå efter kostnadsförslag och välja det billigaste är frestande men blir ofta dyrt i längden. Tänk före, så slipper du tänka efteråt.
Skrivet 8 feb 2010 14:29 Maria (Ej registrerad)
Allt fler har anlitat hantverkare just på grund av ROT-avdraget. Fler utförda arbeten = fler klagomål... jag fattar inte varför denna artikel står med i tidningen alls?!
Skrivet 8 feb 2010 20:42 Ante (Ej registrerad)
Maria är en riktig snickare, hon träffar huvudet på spiken. Dessutom är det en inte allt för djärv gissning att de som tidigare betalade "svarta pengar" för utförda arbeten inte var så benägna att anmäla till ARN även om de var missnöjda. Artikelförfattaren borde snarare vara förvånad över att inte anmälningarna ökat ännu mer.