Allt fler hamnar hos kronofogden Flera Sörmlänningar har miljonskulder
Tre män från Eskilstuna och två från Torshälla har skulder på flera miljoner.
Relaterat
Fakta
Lista över Sörmlands mest skuldsatta:
1. Man, Oxelösund 19 041 664 kronor
2. Man, Eskilstuna 17 980 093 kronor
3. Man, Torshälla 15 548 272 kronor
4. Man, Eskilstuna 10 737 093 kronor
5. Man, Eskilstuna kommun, 8 978 218 kronor
6.Man, Oxelösund, 80932 963 kronor
7. Man, Sörmland, 8 808 950 kronor
8. Man, Oxelösund, 8 173 539 kronor
9. Man, Eskilstuna 8 159 039 kronor
10. Man, Torshälla 8 048 270 kronor
I Sörmland har en man från Oxelösund den högsta skulden på drygt 19 miljoner kronor. Tre Eskilstunabor och två män från Torshälla är också med i länets tio i topp-lista över personer med skulder hos kronofogden.
En man i Östergötland toppar listan över landets mest skuldsatta personer hos fogden. Han är skyldig över 434 miljoner kronor. Det visar en sammanställning som kronofogden gjort. Sammanställningen redovisar skulderna hos de tio högst skuldsatta personerna i varje län.
Bland personerna finns den bedrägeridömde Torgny Jönsson, även kallad Maffians Bankir, i Ystad, som har 65 miljoner i skuld. På listan finns även affärsmannen Lars O Pettersson, Stockholm, som upptaxerats med hundratals miljoner efter att ha sålt aktier i bolaget Mandator.
Förra året hade kronofogden mer än en halv miljon delgivningsärenden att administrera under förra året. Det är en ökning med 30 000 ärenden och det högsta antalet i historien, skriver Dagens Nyheter.
Kronofogden fick in totalt 1,2 miljoner betalningsförelägganden förra året. Oftast handlade det om elräkningar, trafikförsäkringar,och telefon- och bredbandsräkningar. Drygt hälften betalade frivilligt.










































