Arbetet med folkomröstningen igång
Kommunfullmäktige godkände den begäran om folkomröstning om skolomorganisationen i Strängnäs stad som nätverket Skolrevolten begärt.
I slutet av november lämnades begäran in tillsammans med drygt 3 000 namnunderskrifter. Strängnäs kommun har nu kunnat konstatera att antalet namnunderskrifter är fler än de 2 511, tio procent av de röstberättigade vid senaste valet, som krävdes.
Totalt lämnades 3 279 namn in. 496 av dess godkändes inte på grund av att exempelvis de fyra sista siffrorna i personnumret inte fanns med eller att personen ifråga inte bodde i kommunen.
Återstod gjorde därför 2 873 namnunderskrifter. Folkomröstningen kommer nu att utredas av valnämnden och barn- och utbildningsnämnden parallellt.
















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 22 dec 2011 19:01 carola (Ej registrerad)
Jag tycker att det är illa att det ska behöva gå så långt.Det är billigare att de inblandade avgår som politiker mm.
Skrivet 25 dec 2011 13:37 skolfrågan (Ej registrerad)
Det har inte gått så långt än,carola. Vilka ansvarar för skolans budget? Jo det är politikerna. Ännu är det inte bestämt än att det ska bli folkomröstning.