Selaöhemmet läggs ned Majoriteten drev igenom det omstridda förlaget
Relaterat
När Strängnäs kommun i november ska börja betala hyra för gamla Thomasgymnasiets ombyggda lokaler till fastighetsägaren Culmen AB, flyttar de första hyresgästerna in i sina lägenheter. Och det blir som majoritetspolitikerna i socialnämnden vill: Stallarholmens eget äldreboende avvecklas och Selaöhemmet läggs ned.
- Man kan aldrig vara glad och nöjd när man tar denna typ av beslut, kommenterar ordföranden Tord Tjernström (S).
- Och man kan alltid diskutera vad som är rätt och fel. Jag har full förståelse för att det rent mentalt kan kännas svårt för många. 15 av de drygt 30 boende på Selaöhemmet i dag har sina rötter i Stallarholmen.
- Men rent kvalitetsmässigt flyttar de från slitna lokaler med många brister till ett helt nytt och fräscht äldreboende. Vi ska vara glada att Arbetsmiljöverket inte slagit ner på exempelvis den dåliga brandsäkerheten på Selaöhemmet.
Senast 2013 ska ett nytt äldreboende tas i bruk i Stallarholmen, denna gång på fastlandssidan, poängterar Tord Tjernström. Därmed slipper verksamheten problemen med den krånglande bron.
Läs hela artikeln i onsdagens papperstidning













































Senaste kommentarerna:
Skrivet 1 jul 2009 10:29 34år (Ej registrerad)
seriöst hade det väl varit bättre och haft kvar det där boendet och slängt in lite ungdomar i thomas grejen istället.
Ungdomar behöver nånstans att bo också!!
Skrivet 1 jul 2009 17:40 D (Ej registrerad)
Jag förstår inte vad felet är med Strängnäs kommun, gång på gång beslutas det ena värdelösa beslutet efter det andra. Jag ska inte ens ta upp flytten till P10, eller omorganisationen av skolorna i Strängnäs, det är för pinsamt. Nu ska de äldre i Stallarholmen förflyttas. När ska Strängnäs kommun börja rannsaka sig själva istället? Har man gjort fel får man stå för sigg misstag, inte låta andra betala. Sänk lönerna i kommunen, skär ner på personer, dra in förmåner+bonusar+personalfester som alla andra företag har fått göra. Kommunen kan inte vara de enda som slipper betala för sina egna misstag. Just nu skäms jag över Strängnäs kommun och förstår inte hur man kan driva igenom förslag gång på gång som får så många protester från invånarna i kommunen. Ni förespråkar inte demokrati.
Skrivet 1 jul 2009 23:17 Egoisten (Ej registrerad)
Har Mariefredspartiet satt repor i lacken om äldrevården. PÅ sista Kommunfullmäktige sa man uttryckligen att man skall satsa på skolan Så där kan ni inte få hjälp. Världen snurrar inte runt Stallarholmen
Skrivet 2 jul 2009 07:28 Birgitta Abrahamsson (m) (Ej registrerad)
Socialnämndens ordföranden Tord Tjernström (S) säger "Men rent kvalitetsmässigt flyttar de från slitna lokaler med många brister till ett helt nytt och fräscht äldreboende. Vi ska vara glada att Arbetsmiljöverket inte slagit ner på exempelvis den dåliga brandsäkerheten på Selaöhemmet".
Då blir min fråga: Vem har ansvarat för underhållet på dessa lokaler!!!??? Är det inte kommunen och samma politiker som nu fattat det orimliga beslutet om nedläggning pga. "slitna lokaler".
Det är klart att boende och personal inte ska tvingas bo och arbeta i dåligt underhållna lokaler MEN det motiverar inte en nedläggning av Selaöhemmet. Bättre hade givetvis varit att reparera och fortsättningsvis även satsa på löpande underhåll. Om kommunen inte börjar underhålla sina fastigheter så undrar jag hur länge det dröjer innan kommande verksamhet i Tomasgårdens lokaler också måste stängas. Handlar det om 10-15 år eller…..
Skrivet 3 jul 2009 09:32 Gammal i gården (Ej registrerad)
Alla hus går inte att reparera eller renovera till det man huset till. Hammargården och Riagården rev man för det inte var något att renovera. Sedan byggde man nytt Hammargården och nytt Riagården. En brandvägg är svår att bygga i befintligt hus.