Gratis "fylla" på Mälardagen
Så sammanfattade en av utställarna anledningen till att han varje år ställer upp på den populära Mälardagen i Västerviken. Över 100 föreningar visade upp sig i lördags och bland dem bjöds 18-åriga Cecilia Graepler König på en gratis fylla.
Fast det var inte så farligt som det låter. Cecilia testade Ungdomens Nykterhetsförbunds Spaceball högt upp i luften. En konstruktion där man spänner fast sig i en stor rockring och snurrar runt sin egen axel.
– Det var tungt att snurra så där, sa hon efteråt. Jag blev yr.
Föreningens Johannes Olausson förklarade andemeningen med turen:
– Vi vill få folk att uppleva en nykter berusning. Man kan faktiskt uppleva saker utan att dricka.
Området vid Västerviken bort mot Visholmen var fylld av lokala utställare som sökte nya medlemmar eller bara ville ha kontakt med folk.
Läs hela artikeln i måndagens papperstidning













































Senaste kommentarerna:
Skrivet 25 aug 2009 06:42 Lasse G (Ej registrerad)
Framkalla en konstgjord fylla? varför? stå för att ni inte vill dricka och gör då inte något konstgjort.
Det är som vegetarianer som ska ha svamp som smakar kött? obegripligt för mej!
Skrivet 26 aug 2009 11:54 Pinsamt (Ej registrerad)
Man blir ju upprörd.. Vad är det för puckon som kommer på sånt här?
Säger som Lasse G innan mig, stå istället för att ni inte vill att man ska dricka, istället för att erbjuda substitut.
"Här, prova lite hash. Man blir berusad utan att dricka!" - Kanske lite i hårdaste laget, men det känns så.
Hade väl räckt säga/visa att man kan ha kul utan att vara full.