Företagare varnar för ”bluffakturor”
– Jag tycker det är oförskämt och vilseledande att skicka ut den är formen av erbjudanden, säger Birgitta Eriksson som driver företaget Slöjdgården i Strängnäs.
För ett par dagar sedan fick hon ett brev som såg ut som en faktura på 2 875 kronor från företaget Kontorsgrossisten i Lund.
För ett år sedan fick hon ett fakturaliknande brev från ett annat företag och gjorde då en polisanmälan. Polisen uppmanade henne att kontrollera om ordet faktura stod på utskicket och om det framgick att det var ett erbjudande.
– Misstänker man att det handlar om brott, ska man göra en polisanmälan. Men om det framgår att det är ett erbjudande och inte en faktura är det svårt att få den här typen av utskick till ett bedrägeribrott, berättar Per-Magnus Olsson på polisen i Strängnäs.
Läs hela artikeln i lördagens papperstidning














































