Rektor skriver om sprit på sin blogg
För två månader sedan startade Karinslundsskolans rektor Henrik Ljungqvist en privat blogg. Här berättar han om sin familj, sin fritid och om sitt arbete på Karinslundsskolan.
Men nu har många reagerat över språkbruket och det sätt som han beskriver sina och andras alkoholvanor på bloggen.
– Vad får en elev som läser det där för bild av sin rektor? Urdåligt, anser en av bloggens kritiker.
Det som man vänder sig mot är bland annat ett inlägg som Henrik Ljungqvist skrev klockan ett på natten lördagen den 8 mars och lyder så här: ”Jag bloggar aldrig nykter någonsin, aldrig inte en chans att jag bloggar nykter... Klockan är ett på natten... Kommer jag ta bort detta i morgon...?”
– Det är fruktansvärt av en rektor att skriva på det viset.
Söndag 22 februari berättar Karinslundsskolans rektor att han har huvudvärk och är trött efter en fest, där han blivit bjuden på en drink gjord på pressad lime och sprit. ”Det var ungefär som att få hjärnan sakta mosad av en varm blytacka inslagen i citronskivor. Kan varmt rekommenderas”, skriver han.
Viktökning
Man får samtidigt veta att hans viktökning kan ha berott på ”den inte alldeles oansenliga mängd öl som passerade min strupe i natt”. Några dagar senare kan man läsa att Henrik Ljungqvist ”en smula överförfriskad” dragit sönder en gitarrsträng och att lärdomen av det är att ”man blir tondöv av whiskey...”
Den 2 mars har Ljungqvist varit på födelsedagsfest hos sin 19-åriga bonusdotter, som bland annat berättade om sina första fyllor. ”Kul att höra...”, tycker högstadierektorn.
Läs hela artikeln i torsdagens papperstidning













































Senaste kommentarerna:
Skrivet 17 apr 2009 06:04 Worker (Ej registrerad)
Vad är mest olämpligt? Att se sina föräldrar dricka/supa eller läsa om sin rektor blogga om sina dryckes vanor? Nä skärpning! Sopa rent framför egen dörr först! Jag blir så trött när man hela tiden söker ge nån annan skulden. Vet ni föräldrar vad era ungdomar gör ute på kvällarna??
Om man nu vill gå ut och skriva om sitt privat liv så är ju det upp till var och en.
Skrivet 17 apr 2009 06:57 Sten (Ej registrerad)
Det kanske är bra för eleverna att se att han är som alla oss andra föräldrar?
Skrivet 17 apr 2009 20:12 A&A (Ej registrerad)
jag är mycket upprörd över det du skrivit. det är väl självklart att vår kära rektor får dricka alkohol. eller? dricker inte du? och jag tycker det var bra att han skrev att en gitarr sträng gick sönder när han hade supit till , då vet vi "barn" att vi inte ska dricka alkohol. för då går saker sönder. så vad är felet med hans inlägg? det är ingen hemlighet att vuxna dricker alkohol precis.
Skrivet 18 apr 2009 10:01 Förälder (Ej registrerad)
Kalle (Ej registrerad) skrev: Som rektor och således anställd av kommunen bör man ha vettet och omdömet att inse att man inte är rektor endast under arbetstid utan att allt denne gör och säger kommer förknippas med rektorsämbetet.
Ingen som tycker detta är moraliskt fel missunnar Rektor Ljungqvist dennes privatliv, tvärtom. Problemet är att i och med Ljungqvists publicerande av privatlivet så slutar detta vara privat.
Välformulerat! Jag håller med fullständigt!
Jag har inte något barn på Karinslundsskolan, men hade jag haft det så hade detta absolut påverkat mitt förtroende för skolans personal. Dåligt omdöme rektorn!
Skrivet 19 apr 2009 12:12 LiLe (Ej registrerad)
Jag tycker det är tråkigt att man inte kan se Henriks bloggande som en härlig läsning, där han blandar dagens/kvällens upplevelser med en smula ironi, iallafall när han skriver om alkoholen. Den texten där han, hemkommen klockan ETT på natten skriver "Jag bloggar aldrig nykter någonsin, aldrig inte en chans att jag bloggar nykter" är taget från en låt av Magnus Uggla, där han bytt ut ordet "dansar" med ordet "bloggar". När tycker föräldrar och andra som är förfärade över rektorna bloggande att lärare och rektorer ska vara hemma på natten för att fortfarande vara förebilder för våra elever? Är en bra förebild den som inte konsumerar NÅGON alkohol? Eller är det den som faktiskt visar sig vara lika mänsklig som eleverna själva?
Genom att läsa Lungqvist's blogg lär man känna en människa med humor, empati och som i högsta grad är social. Detta är nog också det som eleverna på skolan skulle förklara deras rektor!
Som blivande lärare blir jag rädd...jag vill faktiskt vara mänsklig...