ekuriren.se

Fredag 19 mars 2010

Sök på ekuriren.se

Personligt

Publicerad 4 februari 2010 Uppdaterad 4 februari 2010
Textstorlek 1 2 3
Ett samspel  Babydans kräver ett samspel mellan föräldrar och barn. Här är det Nellie, 15 månader, med mamma Jessica Silovirta, Emmie, 1 år, med mamma Elin Sandberg och Alva, 1 år, med mamma Emma Lundström-Agdahl.

Ett samspel Babydans kräver ett samspel mellan föräldrar och barn. Här är det Nellie, 15 månader, med mamma Jessica Silovirta, Emmie, 1 år, med mamma Elin Sandberg och Alva, 1 år, med mamma Emma Lundström-Agdahl.

Foto:
Veronica Karlsson

Dans är poppis – även bland de allra yngsta

”Den gyllengula fågeln han sitter där i sin bur . . .” sjunger danspedagogen Carina Kindahl, Eskilstuna musikskola.
Barn och föräldrar hänger på med sång och rörelser så gott de kan.

Relaterat

Artikelbilder

Trumman populär  Instrumenten på babydansen var populära. Här är det lilla Filippa Barck, 13 månader, som provar några slag.

Trumman populär Instrumenten på babydansen var populära. Här är det lilla Filippa Barck, 13 månader, som provar några slag.Foto: Veronica Karlsson

En riktig shake  Einar 13 månader shakade loss rejält med hjälp av mamma Ann Catrine Eriksson och pappa Per Hillblom.

En riktig shake Einar 13 månader shakade loss rejält med hjälp av mamma Ann Catrine Eriksson och pappa Per Hillblom.Foto: Veronica Karlsson

I går kväll var det åter babydans i Stålforsskolans lokaler. Något som arrangeras för tredje terminen.

– Det är så härligt att se alla, säger Carina Kindahl. En del träffade jag första gången när de bara var några månader gamla och låg i föräldrarnas famn.

– Nu är de större.

Många olika rytmer

I går var barnen i gruppen 10-14 månader och de allra flesta tycktes gilla att låta sig hänryckas av musiken.

De fick vara med om både afrikanska rytmer, svensk folkmusik och hambo.

De svingades i luften, kröp mellan varandras ben och gick runt ett rep.

Var och en fick också hitta på egna rörelser till musiken och så skulle de andra följa efter. Det blev både enkla knäböj liksom ringdans och lite häftigare shake.

– Nu går vi in i ringen igen och gör en bit tårta, visar Carina Kindahl vidare och så gör vi tårtans ros i mitten . . .

Poängen med babydansen är att barn och föräldrar gör något roligt tillsammans och hittar samspelet.

Publicerad 4 februari 2010 Uppdaterad 4 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Kurirentårtan

Känner du någon person som borde uppvaktas med Kurirentårtan?

Ring 016-15 60 00 (vxl) eller skicka en e-post till: personligt@ekuriren.se.

Kulturblock. Topp 1 från kultur + 2 TT

Annat innehåll

Nyhetsflash i din mobil

Var du än är blir det nu ännu lättare att hänga med i nyhetsflödet.
Allt du behöver göra är att anmäla dig till Eskilstuna-Kurirens SMS-tjänst.
Det kostar bara 1 krona per mottaget SMS.

KLICKA HÄR för att läsa mer.


Senaste nytt från TT

Nyhetstipset

72 001

är numret dit du skickar tips med sms/mms.
Inled med EK TIPS.

Du kan också skicka mejl till tips@ekuriren.se.

Tipstelefon:
016-156 156

KLICKA HÄR för att fylla i vårt formulär.

Lokala nyheter i din mobil

Nu kan du hålla dig uppdaterad via din mobiltelefon.
Surfa bara in på mobil.ekuriren.se via webbläsaren i din mobil så hittar du de senaste lokala händelserna samt sport- och ekonominyheter.

Nyfödda

Sök annons

Koncernens övriga företag

Mediehuset

En partner - flera möjligheter







Nytt Jobb
Lokus / Topjobs
Platsnätet
Lokus Jobb
Vill du också synas med din platsannons på Topjobs?
Klicka här!
 

Bli ett fan

Du vet väl att Eskilstuna-Kuriren även finns på Facebook?
Bli ett fan du också!

KLICKA HÄR för att komma till vår sida.

Radionyheter

Dagens sändningar

Klicka här för att lyssna på dagens lokala radionyheter.
Ett samarbete med:

Kontaktinformation

© Copyright 1995 - 2010.
Alla texter och bilder på Eskilstuna Kurirens hemsida skyddas av lagen om upphovsrätt.
Eftertryck eller annan kopiering förbjuden.
Ansvarig utgivare PeO Wärring. Stf ansvarig utgivare Patrik Uhlman.