166 kvadratmeter stort hus i Torshälla får nya ägare

Försäljningen av huset på adressen Uttervägen 2B i Torshälla är nu klar.

Uttervägen 2B

Uttervägen 2B

Foto: Google Street View

Fastighetsaffärer2024-11-15 06:07

Nya ägare blir Sari Anukka Salmijärvi, 50, och Jerry Jari Uolevi Salmijärvi, 48, boende på Annerovägen i Torshälla som köper fastigheten av Petra Johanna och Kyösti Ilmari Helin. Husets byggår är 2002 och det har en boyta på 166 kvadratmeter. Ägarbytet gjordes i november 2024 och priset blev 4 800 000 kronor.

Nyligen såldes ett annat hus precis i närheten, på Järvstigen 6. Priset blev där 6 000 000 kronor, för ett något större hus på 180 kvadratmeter.

Se alla lagfarter här

De senaste tolv månaderna har det sålts nio hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var redan nämnda Gåskullstigen 29.

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Eskilstuna kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!