Husets byggår är 1999 och det har en boyta på 160 kvadratmeter. Säljare är Satu Tuulia och Ola Gert Gemmel. Ägarbytet gjordes i november 2024 och prislappen blev 5 450 000 kronor.
För ett par månader sedan såldes ett annat hus ett par hundra meter bort, på Berzeliigatan 4. Där såldes ett 112 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 3 545 000 kronor.
De senaste tolv månaderna har det sålts 15 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var redan nämnda Esbjergsgatan 14.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.