Köpesumman blev 2 300 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i november 2024. Huset är 71 kvadratmeter stort och byggdes 1934.
Nyligen såldes ett annat hus strax över kilometer därifrån, på Torsbergsvägen 8. Där landade priset på 4 195 000 kronor för det 140 kvadratmeter stora huset.
De senaste tolv månaderna har det sålts fem hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var redan nämnda Sturehovsvägen 10.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.