Nya ägare till villa i Åkers Styckebruk – prislappen: 3 250 000 kronor

Björn Gunnar och Ludmila Alexandra Hell, båda 59 år, från Eskilstuna har köpt huset på adressen Byalagsvägen 27 i Åkers Styckebruk av säljaren Andreas Ove Ceder.

Byalagsvägen 27

Byalagsvägen 27

Foto: Google Street View

Fastighetsaffärer2024-11-26 08:46

Köpesumman blev 3 250 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i november 2024. Byggår för huset är 2016 och boarean är 82 kvadratmeter.

Alldeles i närheten såldes nyligen ett annat hus, på Byalagsvägen 31. Där landade priset på 4 400 000 kronor för det 122 kvadratmeter stora huset.

Se alla lagfarter här

De senaste tolv månaderna har det sålts 17 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var redan nämnda Byalagsvägen 31.

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Strängnäs kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!