47 kvadratmeter stor stuga i Stora Sundby såld för 2 700 000 kronor

Sylvia Anna Karin Lööw och Karl Henrik Granström, båda 51 år, är nya ägare till fastigheten på Ramsnäset Villa Sjönära i Stora Sundby.

Området kring Ramsnäset

Området kring Ramsnäset

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2024-12-12 12:14

Det 47 kvadratmeter stora huset är byggt 1976. Säljare är Ingrid Madeleine Eriksson. Affären blev klar i december 2024 och köpesumman blev 2 700 000 kronor.

För tio månader sedan såldes ett annat hus precis i närheten, på Ramsnäset 26. Där blev priset för det 78 kvadratmeter stora huset 1 425 000 kronor.

Se alla lagfarter här

De senaste tolv månaderna har det sålts två hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var redan nämnda Ramsnäset 26.

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Eskilstuna kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!