Huset har en boyta på 153 kvadratmeter. Säljare är Camilla Viola och Mats Peter Dahlberg. Affären blev klar i januari 2025 och köpesumman blev 6 000 000 kronor.
För elva månader sedan såldes ett annat hus ett par hundra meter bort, på Lärkvägen 15. Där landade priset på 6 750 000 kronor för det 208 kvadratmeter stora huset.
De senaste tolv månaderna har det sålts tre hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var redan nämnda Lärkvägen 15.
Under samma period har det sålts 484 bostäder i postorten Eskilstuna. Priset per kvadratmeter är 25 688 kronor.
Priserna på villor i Eskilstuna kommun har sjunkit med 2,6 procent senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.
För länet har priserna sjunkit med 2,5 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året är 2 procents ökning i Eskilstuna kommun och 6,1 procents ökning i länet.
I snitt måste du ut med 26 748 kronor per kvadratmeter i Eskilstuna kommun, mot 26 988 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.
Här är de fem dyraste fastighetsförsäljningarna i postorten Eskilstuna senaste tolv månaderna:
1. Lerviksvägen 13. Pris: 9 200 000 kronor.
2. Kriebsensgatan 16A. Pris: 8 000 000 kronor.
3. Lohegatan 24. Pris: 8 000 000 kronor.
4. Mora Lagbo. Pris: 7 350 000 kronor.
5. Lilla Malmö Björkhöjden. Pris: 6 950 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.