Den styrande majoritetens nya inflyttningspolitik Àr tydlig med vilka mÀnniskor som Àr vÀlkomna i Eskilstuna och vilka som inte Àr det. De gör dÀremot inget för att pÄ allvar lösa de underliggande problemen.
Att sÄ mÄnga mÀnniskor i Eskilstuna Àr beroende av försörjningsstöd Àr ett stort misslyckande för S, M och C som styr kommunen. Vi Àr övertygade om att bÄde samhÀllet och den enskilde förlorar pÄ att mÀnniskor som har förmÄga att försörja sig sjÀlv inte lyckas fÄ jobb.
Att Jimmy Jansson âinte Ă€r intresseradâ av dessa mĂ€nniskor kommer dock knappast att hjĂ€lpa nĂ„gon att ta steget till egen försörjning. HĂ€r skulle kommunen kunna göra betydligt större nytta genom en politik dĂ€r Ă€ven mĂ€nniskor som idag stĂ„r lĂ„ngt ifrĂ„n arbetsmarknaden kan fĂ„ in en fot.
Det kan till exempel handla om yrkesutbildning och andra insatser för att ge mÀnniskor den kompetens som efterfrÄgas pÄ arbetsmarknaden, om att erbjuda enklare jobb inom kommunens egna verksamheter eller att ge gynnsamma förutsÀttningar för att fler ska vÄga starta och driva företag.
I stĂ€llet för en politik som ökar mĂ€nniskors möjligheter att kunna försörja sig sjĂ€lva för majoriteten en politik som försvĂ„rar för dem att finna en bostad. Syftet sĂ€gs vara minskad segregation, men S, M och C vill samtidigt sĂ€tta ett âotroligt fokusâ pĂ„ villatomter nĂ€r det ska byggas nytt, trots att just villaomrĂ„den inte förbĂ€ttrar integrationen.
Vill vi pÄ allvar minska boendesegregationen mÄste vi bygga sÄ att mÀnniskor med olika bakgrunder och förutsÀttningar kan bo och mötas i samma omrÄden i stÀllet för att skrÀddarsy ny bebyggelse för att locka till sig resursstarka.
En politik dÀr alla kommuner tÀvlar mot varandra om att locka till sig höginkomsttagare och skrÀmma bort lÄginkomsttagare Àr knappast ett recept för ett samhÀlle som hÀnger ihop. För att undvika detta och bidra till mer likvÀrdiga ekonomiska villkor i kommuner med olika förutsÀttningar har Sverige ett utjÀmningssystem.
Enkelt uttryckt innebĂ€r det att kommuner med mer âlönsammaâ invĂ„nare betalar till kommuner med en befolkningssammansĂ€ttning som Ă€r mindre gynnsam för kommunens ekonomi. PĂ„ sĂ„ sĂ€tt kan vi flytta pengar mellan kommuner i stĂ€llet för att politiker ska försöka styra hur folk fĂ„r flytta. PĂ„ sĂ„ sĂ€tt kommuner fokusera pĂ„ att lösa sina problem i stĂ€llet för att vĂ€lja och vĂ€lja bort vilka invĂ„nare man vill ha i kommunen.
S, M och C bör sluta bidra till en polarisering genom att stĂ€lla grupp mot grupp â ett humant Eskilstuna Ă€r mycket mer attraktivt för alla mĂ€nniskor!
Marielle Lahti
Gruppledare MP Eskilstuna
Linus Lakso
Gruppledare MP Eskilstuna