Det nuvarande elstödet i Sverige som finansieras av sÄ kallade flaskhalsintÀkter var rÀtt i teorin, enligt Mikael Damberg, ekonomiskpolitisk talesperson för Socialdemokraterna. Men hade han som finansminister vetat vad som skulle komma framÄt borde han ha agerat annorlunda, sÀger han efter ett seminarium i Almedalen.
ââDet var rĂ€tt tanke att kostnaderna pĂ„ el ökade och dĂ„ skulle pengarna tillbaka. Men det regelverket var vĂ€ldigt styrt frĂ„n EU och man skulle ge det i stöd till grupper som hade behov av det, sĂ€ger Damberg.
ââHade jag fĂ„tt göra det igen och friare hade man sĂ€nkt kostnaderna pĂ„ el, pĂ„ ett sĂ€tt som gjorde att vi inte fick den hĂ€r höga prisökningen pĂ„ el som transformerades in i svensk ekonomi.
Han tar Tyskland som ett exempel pÄ inspiration pÄ hur man hade kunnat agera.
ââDĂ€r hade man ett system med sĂ€nkta kostnader upp till en viss nivĂ„ men efter det betalade fullt marknadspris för att dĂ€rigenom se till att man tjĂ€nar pĂ„ att spara pĂ„ energi.
ââAtt kunna anvĂ€nda de 55 miljarderna för att sĂ€nka kostnaderna i början av inflationsekonomin hade varit bĂ€ttre för svensk ekonomi Ă€r jag övertygad om.