"Alla fem divisioner uppvisade betydande negativ organisk tillvÀxt som en konsekvens av covid-19", skriver Assa Abloy i en kvartalsrapport.
Vinsten före skatt stannade pÄ 1 892 miljoner kronor för andra kvartalet. Det kan jÀmföras med vinsten pÄ 3 462 miljoner kronor motsvarande period i fjol.
OmsÀttningen föll 15 procent till 19 953 miljoner kronor, jÀmfört med 23 544 miljoner kronor ett Är tidigare.
Verksamheten pÄverkades kraftigt av nedstÀngningar runt om i vÀrlden i coronapandemins spÄr.
"Andra kvartalet startade med att 30 av vÄra fabriker var stÀngda till följd av nedstÀngningar i samhÀllena samtidigt som efterfrÄgan var mycket lÄg i flera av vÄra marknader", skriver Assa Abloys vd Nico Delvaux i en kommentar.
Sedan dess har samtliga fabriker sedan i maj varit i drift.
"FörbÀttrad efterfrÄgan i kombination med ökad effekt frÄn implementerade kostnadsÄtgÀrder har resulterat i en positiv finansiell utveckling under kvartalet", skriver Delvaux.
"Under förutsÀttning att inga nya betydande negativa hÀndelser intrÀffar förvÀntar vi att den finansiella utvecklingen gradvis kommer fortsÀtta att förbÀttras. De gynnsamma förutsÀttningarna i branschen Àr fortsatt intakta och dÀrför ocksÄ vÄra finansiella mÄl", tillÀgger han.