Både Johanna Möller och Mohammad Rajabi avtjänar just nu långa fängelsestraff för bland annat mordet på Möllers pappa utanför Arboga 2016.
Johanna Möller avtjänar livstids fängelse på Anstalten Ystad och Rajabi avtjänar sitt 14-åriga fängelsestraff på Tidaholmsanstalten.
Enligt Rajabi har han fått ta emot en stor mängd brev från Möller, trots att han har meddelat henne att han inte vill ha någon kontakt med henne och att han dessutom känner sig ofredad av innehållet i breven.
Rajabis advokat Lars Jähresten berättar för tidningen att Johanna Möller vill att Mohammad Rajabi ska ta tillbaka det han har berättat om mordet under rättegångarna, och att det är det hon skriver till honom om.
– Hon vill övertala honom att ändra sin berättelse, och gör han det så ska han få pengar, berättar Lars Jähresten.
Nu har Åklagarkammaren i Skövde meddelat Johanna Möller kontaktförbud gentemot Mohammad Rajabi. Hon får hädanefter inte kontakta honom över huvud taget.
– Han bad mig kontakta polisen, och det gjorde jag. Och de såg till att det här utreddes, berättar Lars Jähresten.
Enligt Åklagarkammaren i Skövde väger Rajabis intressen i det här fallet tyngre än Möllers.