Emma har hittat sitt "place" i Munktellstaden

När Emma Possnert tog studenten var planen klar – hon skulle starta eget. Nu, ett år senare, öppnar Em´s place i Munktellstaden. "Jag vill bestämma själv", säger frisersalongens ägare.

Emma Possnert, 19, satsar på egen frisersalong i Munktellstaden. Som komplement erbjuds även håltagning. "Jag vill göra min grej", säger ägaren till nyöppnade Em´s place.

Emma Possnert, 19, satsar på egen frisersalong i Munktellstaden. Som komplement erbjuds även håltagning. "Jag vill göra min grej", säger ägaren till nyöppnade Em´s place.

Foto: Veronica Karlsson

Eskilstuna2020-08-18 09:50

En bekant tittar förbi och önskar lycka till med en blomma. Annars är det bara ett mindre antal goodiebags och den sprillans nya inredningen i industristil som skvallrar om att Em´s place är nyöppnat.

– Vi ville inte ha något stort jippo med massa människor, det känns inte schysst i coronatider, säger Emma Possnert.

Däremot har pandemin inte stått i vägen för satsningen.

– Förr eller senare släpper det. Jag vill göra min grej, säger hon och berättar att salongen blivit verklighet efter ett års sparande.

– Jag jobbade hos pappa och var hjälpreda till en grävmaskinist.

Med på äventyret är kompisen Wilma Lindström som hyr stol. De lärde känna varandra på frisörprogrammet på S:t Eskil, men vänskapen var långt ifrån enda anledningen till att just hon tillfrågades.

– Dina jobb är fina, jag kollade upp dig på insta, säger Emma och tittar på sin kompis som återgäldar komplimangen.

– Jag skulle aldrig börja här om jag inte visste att du är duktig, svarar Wilma som tidigare hyrt in sig på en annan salong. 

Beskriv varandras styrkor.

– Emma är en jävel på uppsättningar. Det var inte kul att jämföra i skolan.

– Färg! Wilmas folieslingor är jättesnygga, kontrar Emma.

– Det har varit trendigt med en grå ton men så är det inte längre. Det ska vara en naturlig och klar färg, förklarar Wilma. 

Inom kort får de även sällskap av forna salongsägaren Lena Brandin. Hon hyr stol och intar samtidigt rollen som mentor. 

– Lena kan allt och det är bra med blandade åldrar. Vi kompletterar varandra.

Instagram är en ständig källa till inspiration, kurser likaså. I september är de anmälda till ett inspirationsevent på Elite.

– Det är för max 50 personer. Annars ligger mycket nere på grund av corona. Vi har fått kämpa för att få leveranser i tid, säger ägaren.

Hur ärliga vågar ni vara mot era kunder?

– Om rosa hår inte fungerar till hudtypen säger man det. Det kanske går att hitta en variant med rosa slingor istället? Samtidigt handlar det inte om vad vi vill, det är en balans.

– Som frisör är man psykolog. Vissa säger "jag behöver komma in och prata av mig – och så vill jag färga håret också".

Salongens placering ser de som en stor fördel.

– Det satsas hårt på Munktellstaden. Här i huset är det allt i ett – först köper man ett hus, sen blir man fin i håret, för att sedan trimma hunden och avsluta med fotvård.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!