En "uppfinnarjocke" som trivs mitt i livet

Ingemar Nygren tycker han har världens roligaste jobb – som innovatör eller "uppfinnarjocke" som han själv kallar sig.Samtidigt vilar han i rejält med fritidsaktiviteter och har familj med tre barn i intensivaste "skjutsa-åldern."Kanske räcker tiden till för att han prioriterar bort tv-tittandet?

Ingemar Nygren 50 (breddare).jpg

Ingemar Nygren 50 (breddare).jpg

Foto:

Personligt2015-03-16 06:00

– Ja, troligen, för jag tittar mycket sällan på tv. Det är så mycket annat i livet som är roligt.

Som att åka MC – Ingemar är inne på sin 25:e hoj – eller ta en segeltur till en naturhamn med familjen i en liten segelbåt som ligger i Sundbyholm, vara med barnen på scouterna, eller vara ute och dansa, meka, bygga om hemma eller engagera sig i miljö- och naturfrågor. Eller vara glad för det lilla, hitta guldkornen i vardagen.

– Jag brukar säga att tisdagarna är mina lyckodagar för då får jag fläsk och raggmunk på lokala lunchrestaurangen i Västerås där jag jobbar.

Hur blev du ingenjör?

– Jag ville bli elektriker, men det var min SYO-konsulent som rekommenderade mig att söka fyra årig teknisk linje på Rinman i stället. Det har jag aldrig ångrat.

Sedan dess har Ingemar jobbat med produktutveckling på flera olika arbetsplatser de senaste 30 åren. Först som konstruktör och senare i olika ledande befattningar. Nu är han anställd på Avure Technologies AB i Västerås, där man kortfattat pressar med extremt högt tryck. I många år innan dess var han på Tedak/Nederman i Eskilstuna, som utvecklade centraldammsugare till industrin, innan företaget flyttade sin verksamhet till Helsingborg.

Var du "uppfinnarjocke" redan som barn?

– Inte så utpräglat, men jag gillade förstås att bygga med lego.

Det verkar vara lagarbetet fram till en produktutveckling som är den stora utmaningen/tjusningen för Ingemar. Det har han fått erfara många gånger, både när det handlat om utveckling inom industrin, men även inom det medicinska området som han arbetade med på ett konsultföretag i Strängnäs.

Hur var det med ett helt nytt område?

– Spännande. Det var både läkare och annan medicinskt kunnig personal i gruppen. Jag stod för att tänka ut hur det praktiskt skulle fungera när den nya medicinen vi arbetat fram skulle tillverkas. Det roliga vara att det var receptionisten som "kläckte" den slutgiltiga lösningen under en kafferast . . .

Och så är det ofta, säger Ingemar. Lösningarna på ett problem kommer i helt andra sammanhang i vardagen.

– Jag somnar ofta med en tanke och vaknar sedan med lösningen. Eller kommer på lösningen till en ny produkt under en ensam tur med min motorcykel.

Du åkte hoj hit i dag, vilken?

– Det är en Triumph Tiger, min sommarcykel. Hemma i garaget har jag även en hoj för vinter- och skogskörning och en med sidovagn. Har sällan haft några längre uppehåll vintertid utan regelbundet hållit igång. Men jag MC-pendlar inte till jobbet så ofta längre som jag tidigare gjort under många år.

Ingemar har älskat det här med motorer ända sedan han var 14 år och en moped stod i hallen på hans födelsedag. Som 16-åring tog han körkort för lätt motorcykel.

Första MC:n?

– En Honda XL125 S. Efter det har jag haft en hel del BMW, för jag har gillat det märket.

Ingemar är ingen charterturist. I stället har det blivit åtskilliga resor med motorcykeln – familjelivet kom lite senare  – så tid fanns.

Första resan var ensam genom Europa och norra Afrika. Han hade precis muckat och hade 4 500 :- på fickan som han använde och campade bland annat i skogen i Marocko. Senare har det blivit turer till Nordkap, Island, genom nästan hela Europa och även Australien.

Intresset för motorcykelåkandet gjorde också att Ingemar engagerade sig i SMC. Han var bland annat ordförande i några år. I SMC:s styrelse träffade han sin Malin.

– Malin var trafiksäkerhetsansvarig och det började med många heta debatter där vi inte alls var överens. Första sommaren tog vi så våra motorcyklar på en resa till Shetlandsöarna och sedan via Norge och norra Sverige hem. Mycket regn blev det och vi svetsades nog samman ganska väl redan där och då.

Nu finns också tre barn i familjen.

– Barnen gillar också att vara med ute och åka motorcykel, särskilt min dotter. Men alla tre barnen har många andra fritidsintressen som vi tar del av; dans, gymnastik, friidrott, simning, scouter. Det är roligt.

Och i dag känns det som om fritidsintresset nummer ett svänger mer mot segling än motorcykel för Ingemar. En liten båt finns som sagt i familjens ägo. I ungdomen gjorde Ingemar ett antal Gotlandsseglingar och har även varit ute på ett par långturer, som gast på en gammal skuta till Västindien. Den kom dock inte fram, utan avbröts och Ingemar hamnade som backpacker i Kina och Nya Guinea i stället.

– Flera år senare gastade jag på en annan båt och då kom vi hela vägen över Atlanten!

Du är en äventyrare?

– Lite kanske.

Och hängiven?

– Ja, det jag gör, gör jag nog ordentligt.

Framtid?

– Mitt miljöintresse har alltid varit stort. Jag har varit medlem i Greenpeace i många år.

Ingemar har redan jobbat en del som innovatör inom miljöområdet, men skulle vilja göra det mer.

Trevlig födelsedag i dag!

– Tack.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om