Sundbyholms camping – vara eller inte vara? Frågan är befogad efter att ha läst insändaren "Här är kravlistan för campingens nästa entreprenör" i Eskilstuna-Kuriren den 9 augusti 2024, där kommunen genom Mattias Albers och Kristina Birath skrivit tio krav till den nya campingvärden.
De anser att den nuvarande föreningscampingen inte håller måttet och måste upphöra för att ge den nya aktören rätt förutsättningar.
Ett datum sattes upp, 31 oktober, då skulle allt vara jämnat med marken. Husbilar, husvagnar, med mera – allt skulle vara borta då.
Den 6 november åkte jag dit för att se vad som skett. Kunde då konstatera att nästan allt var borta. Endast någon bod och några husvagnar fanns kvar, liksom servicehusen. Dessa kanske räddningstjänsten kan öva släckning på...
Albers och Birath tillstår att det kan bli svårt att hinna få en ny aktör till campingen till kommande sommar men att det i så fall kunde bli en tillfällig camping.
Vem skulle vilja bo på en sådan när det inte finns varken vatten, el eller servicehus?
En fråga som är väldigt intressant är hur många som har intresse av kommunens erbjudanden angående Sundbyholms camping. En ny camping kostar många miljoner att bygga. Finns det överhuvudtaget någon som kan vara intresserad?
Albers och Birath har många frågor att besvara. Vi ser fram mot detta med spänning.
Tjänstemännen i kommunen har vid ett flertal tillfällen fattat märkliga och icke genomtänkta beslut. Jag kan nämna några. Rampbygget vid Sigurdsristningen, nya vägen till soptippen vid Lilla Nyby som gick ut på privat väg och ej fick användas på flera år, rivningen av villorna i Folkesta och så nu Sundbyholms camping.