Poet och artist skapar föreställning om kropp och själ

Angelina Pavanelli och Ingrid Stenlund. Två kreatörer från Eskilstuna som gått olika vägar i livet. Angelina är artist och låtskrivare, Ingrid är undersköterska, student och poet. Den 6 och 27 mars planerar de att tillsammans inta Biografbaren med föreställningen "Flimmer".

Angelina Pavanelli är musiker och Ingrid Stenlund är poet. I mars ska de för första gången tillsammans uppträda på scen med föreställningen "Flimmer".

Angelina Pavanelli är musiker och Ingrid Stenlund är poet. I mars ska de för första gången tillsammans uppträda på scen med föreställningen "Flimmer".

Foto: Privat

Konsert2022-01-16 07:44

Med pop och poesi som undersökningsmetod ska de två Eskilstunatjejerna utforska teman som kärlek, oro och ångest – hela tiden med utgångspunkt i kroppens fysiologiska reaktioner. Ett väldigt specifikt tema, hur kom de fram till det? 

– Allt började med att vi följde varandra på sociala medier, kom i kontakt och konstaterade att vi verkligen borde göra någonting ihop, säger Angelina Pavanelli. Jag har följt och beundrat Ingrids poesi under en ganska lång tid!

Ingrid Stenlund ler och berättar att hon känner likadant.

– Jag är ett lika stort fan av Angelina som hon är av mig. Vi har varit verksamma med olika saker – musik och poesi – på varsitt håll och följt varandras processer, och när vi letade gemensamma beröringspunkter i våra texter kunde vi framför allt se att mycket kretsade kring mötet mellan det fysiskt kroppsliga och det emotionella, säger Ingrid Stenlund.

undefined
Angelina Pavanelli är musiker och Ingrid Stenlund är poet. I mars ska de för första gången tillsammans uppträda på scen med föreställningen "Flimmer".

Föreställningen kommer utöver Angelinas popmusik och Ingrids poesi även innehålla inslag av video, ljudkonst och interaktiva element.

– Både Ingrid och jag tänker på känslor som någonting starkt kopplat till det fysiska. Ett exempel kan vara ångest, som har så mycket att göra med andning, säger Angelina.

– Sedan är jag även undersköterska i botten, och en riktig "medicinnörd", skrattar Ingrid Stenlund.

Angelina Pavarelli berättar att på samma sätt som Ingrid har koll på kropp och medicin är hon själv insatt i psykologi och terapi, och att de två kunnat dra nytta av varandras erfarenheter i framställandet av "Flimmer".

– Man kommer absolut kunna förvänta sig att föreställningen blir intim och reflekterande, men även med inslag av humor och självmedvetenhet, säger Angelina. 

– Vi berör ganska svåra ämnen, men vi gör det med viss distans, fortsätter hon.

undefined
Med popmusik och poesi som undersökningsmetod kommer "Flimmer" att titta närmare på förhållandet mellan fysiska reaktioner och känslor.

Både Angelina och Ingrid tror att föreställningen säkert kan uppfattas som ganska djup och svår, men förhoppningsvis även humoristisk och fylld av ljusglimtar. Biografbarens röda rum har de valt för att de tror den kommer addera till föreställningens helhetsupplevelse, och för att den vanligtvis inte används för den här typen av föreställning. 

Mer information om föreställningen och hur man bokar en plats finns på eventets Facebookgrupp.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!