Resultaten har inte varit helt oväntade.
De stora fotbollsnationerna har vunnit sina matcher.
Men mästerskapet har bjudit på en skräll i form av en programledare.
Pär Lernström heter han. Och han är från Strängnäs.
Långt ifrån alla tycker det. Reaktionerna har varit starka på sociala medier.
Han var redo för en storm. Jag tror inte han bryr sig. Och än mindre bryr han sig nog om mina ord.
Men det sättet som Pär Lernström leder TV4:s EM:studio på får mig att sjunka ner i soffan och bara njuta av kvällen. Den avslappnade stilen. Samtidigt som han klarar av att vara både allvarlig och glad.
Visst, han tittar ofta ner i sina papper innan ett namn ska sägas. Vet inte alla att Dragan Stojkovic är Serbiens förbundskapten?
Skämt åsido.
Gusten Dahlin hade klarat det på uppstuds. Du hade förmodligen kunnat väcka honom mitt i natten och han kan nämna Georgiens startelva. Att han "petades" av den tramsiga idolkillen fick folk att rasa.
Jag var tveksam. Men nu förstår jag.
Mästerskap är mer än att vara en fotbollsnörd.
Pär Lernström är överlägsen på att leda ett samtal. Han är överlägsen på att få folk i sin omgivning att känna sig avslappnade. Trots att de hela tiden har en kamera uppe i ansiktet.
Han känns som en av oss. Vi som tittar på fotboll, men kan långt ifrån allt. Vi som är nyfikna när andra pratar. Men som ändå tycker till.
Vi kommer inte få se några långa, djupdykande analyser. Det är inte heller hans jobb. Han är där för att kunna skifta mellan allvar och glädje. Att ena sekunden prata om Christian Eriksens hjärtfel och i nästa gå över till allt annat vad fotboll innebär.
Men även om jag är positivt överraskad har inte allt varit bra.
Fiaskot med David Sundin är inte Pär Lernströms fel. Den får TV4 ta på sig. Att leka "Vem har det värst" och prata om Bäst i test var för reklamigt och flamsigt.
TV-bolagen kan inte göra vad som helst för att locka en bredare publik under ett mästerskap. Det kommer få entusiasterna att tröttna.
Att locka med Pär Lernström var dock ett lyckat drag. Han är populär. Kanske inte i fotbollskretsar. Men i andra.
De som älskar fotboll och följer sporten kommer ändå att titta på EM-matcherna.
Oavsett om du vill eller inte. Jag är i alla fall övertygad om att Pär Lernström inte har gjort sitt sista fotbollsmästerskap.