– Det är jätteroligt att det redan har varit så högt tryck. För tillfället planerar vi för 14 föreställningar, men om det här trycket håller i sig hoppas vi såklart på att kunna släppa fler, säger Mathilde Stavehaug.
Mathilde berättar att revyn planerar att hålla sitt första möte under söndagen, och starta det stora arbete som sedan väntar inför premiären den sista december. Tanken är att nyårsshowen varje år ska bli som en rolig och fartfylld men ibland även seriös och reflekterande återblick på det år som gått. Det innebär att Mathilde måste hålla varje nummer öppet in i sista sekund – händer det en enorm världshändelse den 29 december måste hon kunna skriva in det i manus.
– I år kommer vi säkerligen att belysa bland annat valet, men tyvärr även kriget i Ukraina. Vi kommer med största sannolikhet att beröra elpriser, inflation och ekonomi – och allt kommer att toppas med massor av musik, show, dans och storslagna effekter.
Det är sex år sedan Stavehaug tog över revyn, och känslorna inför rollen är i ständig utveckling.
– Från början fanns det ju i mig såklart både lite osäkerhet och rädsla, men även en spänning och en nyfikenhet. Vad skulle folk tycka? Men jag minns nyårsafton 2017, som togs emot fantastiskt av publiken. Sedan dess har en trygghet och en stabilitet vuxit fram. Men det gäller självklart att ständigt hitta sätt att utvecklas.
Mathilde säger att hand i hand med att processen blir lättare blir den också konstigt nog svårare för varje år. Kraven på att resultatet ska bli bra blir tuffare varje år, och Mathilde strävar hela tiden med utmaningen att toppa det som hon gjorde året innan.
– Jag vill forma den här showen till något som ännu mer tilltalar den breda massan. Jag gillar bredden, att man ena stunden kan ligga dubbelvikt och skratta, och nästa stund sitta med en klump i halsen. Alla ska kunna relatera till något, och vi försöker hela tiden hitta nya sätt att ta sig an alla olika humortyper, säger hon och fortsätter:
– Jag tror verkligen att folk vill skratta – och vi vill underhålla!
Namnet på årets show är "Eskilstunarevyn – ett självklart val", och premiären sker den 31 december. Biljetter säljs via www.revyn.se.