Pernilla Andersson har sin drömkonsert klar

Senast hon stod pĂ„ scen var i december 2019, men snart Ă€r det dags igen. PĂ„ tur i artikelserien "Drömspelningen" Ă€r Pernilla Andersson – som lĂ€ngtar efter Kackelstugan.

Pernilla Andersson har lÀngtat efter att fÄ spela live sedan i december 2019. Snart Àr det dags igen. Arkivbild.

Pernilla Andersson har lÀngtat efter att fÄ spela live sedan i december 2019. Snart Àr det dags igen. Arkivbild.

Foto: Jonas Ekströmer/TT

Musik2021-07-01 07:03

Under pandemin gjorde Pernilla Andersson som mÄnga andra artister och sadlade om. Hon startade en stiftelse som samlade in och delade ut utrustning till vÄrden, bland annat munskydd inom hemtjÀnsten, nÀr materialbristen var som störst.

Nu Àr hon pÄ gÄng med ny musik, singeln "Weatherman" Àr redan slÀppt och albumet "Samma dag som Elvis" kommer den 27 augusti. Hon upptrÀdde ocksÄ pÄ "AllsÄng pÄ Skansen" den 29 juni.

TT: Vilken Àr din drömspelning efter pandemin?

– För mig Ă€r det inte en frĂ„ga om mest och störst, jag har ju min drömkonsert redan, pĂ„ Öland och stĂ€llet Kackelstugan. Det Ă€r en utomhusscen pĂ„ ett oerhört vackert stĂ€lle, att spela dĂ€r med sitt favoritband och veta att det Ă€r utsĂ„lt, förhoppningsvis med vackert vĂ€der Ă€r drömmigt nog för mig.

TT: Varför drömmer du om just det?

– För att jag verkligen har saknat att spela, att interagera med andra musiker pĂ„ en scen, att möta publiken igen, fĂ„ vara helt i en musikaliskt stund tillsammans. Det Ă€r enormt stort efter ett och ett halvt Ă„r utan att ha spelat. Vi gick av scen den 19 december 2019, och nu gĂ„r vi pĂ„ igen, för mig personligen Ă€r det en viktig hĂ€ndelse.

– Den 16 juli hĂ€nder det, dĂ„ stĂ„r vi dĂ€r pĂ„ scenen pĂ„ Öland. Om allt nu bara gĂ„r som det ska!

TT: Hur har du stillat ditt behov att upptrÀda under det gÄngna Äret?

– Jag har suttit vĂ€ldigt mycket i studion och skrivit klart mitt album. Jag hade verkligen kĂ€nslan av att jag skulle "skriva för scenen" eftersom jag inte fick spela. Att lĂ„tarna skulle lĂ„ta bra live den dagen jag kunde ge mig ut igen var en bra morot.

Fakta: Pernilla Andersson

Född: 10 december 1974

Debut: 1999 med "My journey". Hon övergick 2008 till att skriva pÄ svenska med albumet "Gör dig till hund". Senaste albumet "VintersÄnger frÄn Garbo" kom 2017.

Turnédatum: 16/7Borgholm, 17/7 Mörkö, 23/7 Uppsala, 24/7 Odensbacken, 25/7 Orust, 26/7 Orust, 30/7 TvÄÄker, 31/7 Löderup, 4/8 SS Blidösund, 5/8 SS Blidösund, 13/8 Sundsvall, 28/8 SvÀrtinge.


Fakta: Drömspelningen

Efter en lÄng tid med stÀngda konsertlokaler börjar samhÀllet smÄtt att öppna upp. Vi skriver om vad svenska artister lÀngtar efter mest nÀr det Àntligen blir dags att kliva upp pÄ scenen.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!