Premiär för Torshällas kyrkomässa

Torshälla har fått en egen mässa! Det är församlingens organist Roger Glan som komponerat den nya mässan med anledning av jubileumsåret.

På söndag, den 7 maj, uruppförs Roger Glans Torshällamässa.

På söndag, den 7 maj, uruppförs Roger Glans Torshällamässa.

Foto:

Övrigt2017-05-05 10:04

‒Det har varit oerhört rolig. Det är inte varje dag man lyckas få en kyrkokör att utbrista i ett riktigt Louis Armstrong-"Yeah", säger en glad Roger Glan som tror att de flesta kyrkobesökare kommer att lämna Torshälla kyrka med ett leende på läpparna nu på söndag.

Stycket är skrivet för kör, orkester och församling och besökarna har möjlighet att komma en halvtimme innan utsatt tid på söndag för att öva sina sånginsatser.

Mässans titel är "Vägen till livet - Torshällamässan" och kompositionen är tillägnad Torshälla församling.

‒Det är en kärleksförklaring till de som bor här, säger Roger Glan som förutom kyrkomusiker också är tonsättare.

Han säger att för Torshälla församlings del innebär 2017 tre olika jubiléer. Staden fyller 700 år, kyrkans reformation har 500 årig födelsedag och dessutom är det 100 år sedan Finland blev stjälvständigt.

‒En stor andel av Torshällas invånare har finska rötter, så i år finns flera anledningar att fira.

Hur skriver man en mässa?

‒Man skriver det man själv tycker är vackert. Har man tur så tycker andra detsamma. Och kören har varit mycket entusiastisk under repetitionerna.

Sångsolist på söndag är Helene Lundkvist Lontos. Dessutom medverkar violinisten och Torshällasonen Gustav Inge tillsammans med kamrater från Musikhögskolan i Stockholm.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!