Viktor Frisks väg till drömkroppen: "Skitjobbigt"

Viktor Frisk, 26, från Eskilstuna medverkar i "Den stora hälsoresan" där fem svenska kändisar gör "16 weeks of hell". Första veckorna var ett helvetet, berättar han: "slafsade runt i minus 25".

Eskilstunaartisten Viktor Frisk är en av fem deltagare i tv-programmet "Den stora hälsoresan".

Eskilstunaartisten Viktor Frisk är en av fem deltagare i tv-programmet "Den stora hälsoresan".

Foto: Evelina Sigetty

Reality-tv2021-05-05 20:22

Eskilstunaartisten Viktor Frisk är en av fem deltagare i tv-programmet "Den stora hälsoresan", där de medverkande följer träningskonceptet "16 weeks of hell", vilket innebär strikt kost, intensiva träningspass och dagliga morgonpromenader.

I slutet av april visade Viktor Frisk upp sina imponerande resultat på Instagram. Vägen till drömkroppen var allt annat än rak, berättar artisten när tidningen ringer upp.

– Innan "16 weeks of hell" snurrade livet bara på. Det var mycket jobb och fest och livet var inte särskilt strukturerat. Jag har alltid innan varit en jo-jo-tränare, det vill säga att jag tränar olika mycket under olika perioder och aldrig tagit det särskilt seriöst.

När programmet drog igång i början av januari i år vändes livet upp och ned. Ett förbud mot alkohol, strikt kost och en daglig powerwalk på 60 minuter är bara några exempel deltagarna fick stå ut med under de 112 dagar utmaningen ägde rum.

– Första veckorna var skitjobbiga. Du får tänka att programmet drog igång i januari vilket är den värsta månaden på hela året. Jag gick runt på Djurgården och slafsade runt i 25 minus och verkligen krigade. Men efter ungefär tre veckor kom man in i det ganska bra, säger han.

Programmet har tidigare kritiserats för att hetsa till ätstörningar i och med det snävare kostprogram deltagarna uppmanas att följa. Men Viktor Frisk gick sin egen väg, berättar han.

– Jag slarvade lite i början. Men jag ska vara noga med att poängtera att jag åt lite mer än vad man skulle eftersom min kropp behövde det. Det var ett eget initiativ för att jag ville må bra och inte gå ned för mycket i vikt. Och det var ett bra val för att det gjorde så att jag fick det resultat som jag har nu.

Programmet har gjort att Viktor Frisk fortsatt med träningen även efter. Hans egna tips för folk som vill komma i form är bland annat att sätta tydliga gränser i början.

– Börja i rimlig mängd, kanske tre-fyra gånger i veckan. Sedan är kosten viktigare än träningen, framförallt i början. Se till att du får i dig rätt mängd mat för att du ska orka med träningen.

Trots det nyvunna fitnessintresset ska han inte sluta med att unna sig förlustelser i livet.

– Under helgerna kommer jag unna mig och ha roligt. Man ska inte sluta leva bara för att man börjar träna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!