Hittills har 40 konserter i vård och omsorg ställts in liksom cirka 150 skolföreställningar och fyra lunchkonserter. Hur det blir med årets sommarmusik är ännu en öppen fråga. Febrila diskussioner pågår.
– Vi jobbar med olika scenarier. Utgångspunkten är att vi inte ska ställa in utan i möjligaste mån flytta fram, säger Ismo Railisson, scenkonstproducent med ansvar för det populära konsertprogrammet Musik på sörmländska slott och herresäten som fyllde 30 förra året.
– Redan nu har vi tagit beslut om att skjuta på de två första arrangemangen, planerade till den 3 respektive 7 juni. Vi hoppas fortfarande på att de övriga programpunkterna ska gå att genomföra.
Men Ismo Railsson säger att läget är lika svårförutsägbart som att leta efter en nål i en höstack.
– En del förskjutningar kan vi göra i programmet. Men allt kommer inte att kunna läggas om till hösten även om vi försöker så långt det går, inte minst med tanke på den väldigt svåra situation som alla frilansande musiker och artister just nu befinner sig i.
Staffan Udd är turnéläggare på Scenkonst Sörmland och berättar att cirka 150 skolföreställningar som skulle ha spelats under april och maj månad runt om i Sörmland ställs in helt.
– Men inte alla. Några har gjorts om till workshops utomhus. Andra kan genomföras som planerat. Men vi har en mängd olika variabler att ta hänsyn till och diskuterar kontinuerligt med skolorna. Att elever från en skola besöker en annan för att se en teaterpjäs är inte lämpligt. Inte heller att bussa barn från en plats till en annan.
Cirka 40 musikkonserter i vård och omsorg ställs in liksom säsongens fyra sista lunchkonserter.
– Den som skulle ha spelats torsdagen den föll direkt eftersom musikerna inte kunde resa hit från Novosibirsk i Ryssland.
Sommarteatern på Nynäs slott som förra året gav "Ett dockhem" av Henrik Ibsen berörs inte av coronakrisen eftersom teater bara sätts upp där vartannat år.
Scenkonst Sörmlands verksamhetschef Jörgen Lindvall säger att läget är förödande för hela kultursektorn.
– Det senaste direktivet om en publikgräns på max 50 personer blev ytterligare en dolkstöt. Scenkonst Sörmland har ett stort ansvar gentemot de frilansare vi anlitar och försöker se till att skapa nya avtal.
– Just nu jobbar vi på två parallell spår. Det ena är att titta framåt en vecka åt gången. Det andra att planera för 2021.